Sanatta Sanat Eri Olmanın Sanatsal Dokunuşu

Sanatta Sanat Eri Olmanın

Sanatsal Dokunuşu

Perihan  Koca Yazdı

Değerli sanat dostlarım; hepimizin yürek yangınlarında kavrulduğu, siyasetin fırtınalarında yorulduğu, acıların rüzgarlarında savrulduğu, bütünde yani genelde (milletçe) yaşadıklarımızı özelde yoğurarak ya demlendik ya da dertlendik. Dertlerimizi ya çözdük ya da üstüne dert ekledik.

Dilimiz bayramlarımızı kutlasa da yüreğimizin hüzün yaşadığı günümüzde;

Uğradığı durakları gördüğümüz gidişatın, Ereceği yolun nereye çıkacağını da iyi kötü hissettik. Bu gidişatın yolculuğunda umutlarımızı yüreğimize azık ederken, her kişiyi ve her durumu anladık ama kabul etmedik. Er kişi olmaya gayret ettiğimiz gibi Er kişi ve durumları aldık gönlümüze koyduk.

Burada ‘Er’ sözlük anlamı olarak, Koca ya da İnsan türünün erkek cinsiyeti taşıyan varlığı akla gelmesin.
Burada Er’likten birbirini tamamlayan üç hali ile bahsediyorum:

Birincisi; yüreğinden geçen sözün akıl ve zekâyla yoğrulup, ruh katılarak, ağızdan kelimelerle dışarı çıkmadan iki kez düşünüldükten sonra dışarı ahlaklı ve erdemli üslupla çıkmasıdır.

İkincisi; Vatanını, Bayrağını, birliğini, bütünlüğünü genelden özele kadar aynı disiplin, anlayış ve ruhla koruyan kollayan ER Kişi ya da diğer tanımı ile İnsan.

Üçüncüsü; Bir ülkenin gelişmişliğinin, kültür ve medeniyet seviyesinin en önemli göstergesi olan sanat ve sanatı içselleştirerek ortaya koyan sanatçı kimliği (sanat eri) içindir.

Bu üç tanımı bir potada bütünleştirip, yüreğimde yoğurarak, yüreklerden yüreklere ulaşabileceğime inandığım sanat eri hissiyatıyla, sizlerin şu an burada bu satırları okuduğunuzu düşünüyorum ve/veya umut ediyorum.

Değerli dostlarım Hak’tan gelen bilinmeyenlerin rızasıyla, kullardan gelen bilinmeyen karanlık yarınlara karşı durarak, aydınlık kılacak nice Er’lere doğru güzelliklerle, sanatla, dostlukla, muhabbetle, el ele, yürek yüreğe, gönülden gönüle kutlayacağımız yarınlar diliyorum.

Yüce gönüllerinizin Ereceği, eriştireceği, erdiği sanat ruhlu, vatan kokulu, bayrak dokulu güzelliklerle selamlıyor, bir sonraki sohbetimizde yüreklerinizle demlenmek üzere içsel yolculuğuma dönüyor, İnternet üzerinden de ulaşacağınız ‘’Güfte Renginde Şiir Ritminde’’ Kitabımdan alıntı ve bestelediğim şarkımı ve bir şiirimi bırakıyorum gönül kapılarınıza.

*****

“Mısralarda Yaz Diyordu”  Dinlemek içi Tıklayınız..

*****

‘‘SAHTE YÜZLERLE’’

İSYANIM VAR BENİM SUSAMAM ARTIK
NE OLUR BAKMAYIN SAHTE GÖZLERLE
KEDERİM VAR BENİM DURAMAM ARTIK
NE OLUR GÜLMEYİN SAHTE YÜZLERLE

BOŞA KOYSAM DOLMAZ DOLU HİÇ ALMAZ
YÜZMEYİ BİLMEDEN KULAÇ ATILMAZ
NEFESİ TUTMADAN DERİN DALINMAZ
NE OLUR GELMEYİN SAHTE YÜZLERLE

KAÇMAK İSTESEM DE BİR ADIM GİTMEM
UMUDU EKSEM DE MUTLULUK BİÇMEM
SEVGİDEN BAŞKA SÖZ BEN NEDEN BİLMEM
NE OLUR SEVMEYİN SAHTE YÜZLERLE

Perihan KOCA 24 03 15 Kadıköy

Perihankoca.com, sanatinrekleri.com,

Perihan_koca@hotmail.com, perihankoca9@gmail.com,

facebook , instagram ve diğer

*****

About Perihan Koca

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.