Perihan Koca’dan ‘’Yenilenme Sanatı’’

‘’YENİLENME SANATI’’

Perihan Koca Yazdı

Değerli dostlarım; Sizlerden ayrı kaldığım süreçlerde yaşamın gereği nefes aldım ise de, Sanatımda üretmeden nefes aldığımı hissetmiyor ya da özgürce nefes aldım diyemiyorum.

Aldığım her özgür nefeste kendi içimde, kısmen kendimi yinelesem de, ‘’Yenileyerek’’ (yenilemeye gayret ederek) bugün; sanat için, kendim için, sanat dostlarım için ne yaptım ve yaptıklarım ülkemin nefesine bir renk, bir nefes olacak mı bilinciyle, içsel yolculuğumda, an’da gelen doğuşlarla yenilenerek renklerimi, mısralarımı, satırlarımı boyadım.

Sizlerin de dikkatini çektiği gibi YENİLENME Duygusu, hissi, bilinci ve sorumluluğuyla bireysel ve toplumsal yinelenirken yeniliklerle çoğalma, büyüme, yükselme, yücelme, özgürleşme, bütünlüğü korumada adaletin vicdanları sızlatmadan yaşamı yaşanır kılan, insanlığı insanca yaşamanın erdemini onayan ( Hakkıdır Hakk’a tapan Milletimin İstiklal. Mustafa Kemal ATATÜRK) hakça bir düzen, siyaset, sanat, spor, ekonomi, eşitlik ile yönetilen, bir metre bezle karşılandığımız, beş metre bezle uğurlandığımız dünyada, ömür defterimize yazılan iyilik satırlarımızın çoğaldığı, nesillerin aktarımında sevgiyle anıldığı bir yaşam sürmek yani yinelenirken yenilenmek düsturlarımızdan biri olmalı.

Sanatta da sorumluluk hissi taşıyan her sanatçının, sanata gönül verenlerin, sanat ile bir şekilde temas kuranların kavramaları gereken önemli bir husustur yenilenmek.

Eğer sanat yoldaşları sürekli kendilerini tekrarlarla yinelerler ise, pişirip, pişirip aynı şeyleri masaya koyarlarsa bir süre sonra kendi içinde kısır bir döngüye düşerler. Bu durum algılarda zaafiyete yol açar, sanatı yüceltmez bilakis verdiği zararlarla küçültür, verimsiz kılar, gelişmeyi, geleceği, günü, aydınlatamaz, ışık tutamaz, nesillere aktarımda sanat adına elle tutulur bir şey bırakamaz, katkı sağlayamaz. ‘’YENİLENME SANATI’’

ÖMÜR DEFTERİM

GEL DOKUN KALBİME AŞKLA UYANSIN
GÖZLERİM SEVGİYLE MAVİ BOYANSIN
İSTEMEM BAŞKASI İSMİNİ ANSIN
ÖMÜR DEFTERİMİ ÇİZDİR SENİNLE

AL GÖTÜR GÖNLÜMÜ AVUT KOYNUNDA
ÖZLEMİ UNUTTUR ELİM BOYNUNDA
GÜNAHLAR UTANSIN SEN BAKTIĞINDA
ÖMÜR DEFTERİMİ YAZDIR SENİNLE

TUT GETİR GÜNEŞİ DOĞSUN ÜSTÜME
HARCANAN YILLARI SAYDIR ZULÜME
SEVGİNİ SÖYLEYEN TEK BİR KELİME
ÖMÜR DEFTERİMİ BİTİR SENİNLE

Perihan KOCA 01 Şubat 2015 Kadıköy

http://perihankoca.com,

perihankoca9@gmail.com,

perihan_koca@hotmail.com,

 *****

Önceki

19 Ocak 2018 Cuma Tiyatro Rehberi

Sonraki

19 Ocak 2018 Cuma Günün Sergileri

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar