GÜNDEMİ GÖRME SANATI

GÜNDEMİ GÖRME SANATI

Perihan KOCA Yazdı

Hastane’de teşhis maratonunda yol almaya çalışırken, ultrason sırasında WC’ye bir an önce gidebilmek için, mesanede hissettiği baskıyı yüzünde mimiklendirenler ile bir arada gözlemlerdeydim.

75 yaşlarında sırasını bekleyen bir erkek hasta, yüksek tınılarla konuşmaya zaman zaman hadi ama diye sırasının gelişini hızlandırmaya çalışıyordu. Elbette sesteki bu ayarsızlık ağır işitmeden kaynaklanıyor olmalıydı. Diğer taraftan kolay değil di WC yi özletmek. Daha da önemlisi belliki eziyeti huzurunu elinden almıştı. Buraya kadar hepimizin şu veya bu şekilde tanıklık ettiği muhtemel manzaralardan biri olan bu durumda, dikkatimi çeken bir husustan çıkarım yapmak isterim bu yazılı sohbetimde.

Eziyetin isyanında olan bu hasta içeri alındığında arkasından diğer hasta, bunu Kaz Dağları’na göndersinler diye, biraz fettan biraz suçlayıcı üslup ile laf attı. Buraya kadar da alıştığımız (hatta kanıksadığımız) ve ne yazık ki yaygınlaşan durum manzaraları diyebiliriz. Gerçi alışmak ve kanıksamak tabiatıma aykırı olsa da gözlemim bu doğrultuda.

Teşhise giden yolda bu hasta, (ultrason) probunun baskısı ile için için kıvranırken, diğer hasta tarafından terörist yerine konduğunun farkında değildi. Tabiki bu bakma deliğinden bakan hasta Kaz dağları’na bakışını da ortaya koyuyordu.

Yaşama, yaşamında karşılaştıklarına, yaşadıklarına yani merkeze kendisini koyup da etrafına bakanların görme kabiliyetleri elbette farklıdır.

Bu farklılıkları açığa çıkaran unsurlar arasında yaş, kültür, eğitim, çevre, aile, psikolojik, sosyal ve ekonomik etkenleri yadsıyamayız. Ancak kişinin kendisini eğitmesi en önde gelen unsurdur.

‘’Bakma deliğinden bakanlar bütünü göremezler.’’

Yukarıdaki gözlemimde hissettiğiniz gibi, çok yönlü sıkıntılar var. Sağlıktan tutun da sağlıksız, yaklaşımlar, bakışlar ve yaşamsal duruşlara varıncaya kadar uzar gider bu tespitler.

‘’Nereden baktığınız nasıl gördüğünüzü ve neyi göreceğinizi belirler.’’

Özetle; Donanımınız ne olursa olsun, eğer bakma deliğinden bakarsanız göreceğiniz de bir noktadan ibaret olacaktır. Bu da resmin tamamını görmenize, duyumsamanıza, özümsemenize, ideanıza en büyük engel olarak talihsizce anlağınızı işgal edecektir.

Bakma duyunuzun önünde ne bir perde ne de bir engel olmasın. Elbette burada salt gözün görme vasfı değil dikkatinizi çekmek istediğim husus.

Kadın cinayetlerini, çocuk istismarlarını, insana yönelen her türlü mobbingi, doğaya yaşatılan acıyı durduran bakışlar ve görüşlerin çoğalmasının insanlığı çoğaltacağına dair hissiyatıma da şimdilik bir dipnot olarak söylemeden geçemeyeceğim.

Değerli sanat dostlarım, konuk olarak davet edildiğim, siz değerli sanat dostlarımızı yanımızda görmekten mutluluk duyacağım etkinliğin, duyuru davetini sizlerle paylaşmak isterim.

‘‘Karanlık Göğün Yıldızları’’ adlı eser, sinema, dizi ve tiyatro oyuncusu olan, usta sanatçı Selma Sonat yönetiminde, değerli ekibi ile birlikte sahnelenecektir.

Sanata, insana, doğa ve çevreye güzellikler katarak katkı sağlayan, Yüksek Jeoloji Mühendisi, Bestekâr, Yazar, Müzisyen Hakkı ÇOPUROĞLU‘nun notalarla donatarak can verdiği ve Şiiri Ressam, Bestekâr, T.C. Kültür Bakanlığı Halk şairi Sanatçısı Perihan KOCA’ya ait olan ortak eser, final şarkısı olarak yer alacaktır.

Cumhuriyet kutlamaları kapsamında, 05 Aralık 2022, Saat 20:00’de Armutalan Kültür Merkezi / Marmaris’te halka açık (ücretsiz) sahnelenecektir.

Baktığını gören, duyduğunu işiten, yüreğiyle dokunduğunu hisseden, çağdaş, çağcıl, modern ve laik siz değerli dostlarımla bir sonraki yazılı sohbetimizde buluşmayı ümit ediyorum. Güzel gönüllerinize yağlıboya resmimin bir görselini, ‘‘Güfte Renginde Şiir Ritminde’’ Kitabımdan bir şiirimi ve Youtube’da yayımladığım Al Eline Dilli Sazı – Halk Kızı isimli şarkımı bırakıyor, güzellikler diliyorum.

Tam da veda ediyorken GÖRMEK, GÖREMEMEK, YA DA GÖRMEMEK işte bütün meselelerden biri de bu demek istedim.

OL DEYİP DE ALLAH VERDİ

Bu alemi yaratan kim

Kim ol dedi kim can verdi

Yeri göğü donatan kim

Ol deyip de Allah verdi

Cana canı veren Allah

Tenden canı alan Allah

Cana ruhu Bismillah

Ol deyip de Allah verdi

Bir zerreden okyanusa

İlk nefesten son nefese

Hayat bulup yaşıyorsa

Ol deyip de Allah verdi.

Perihan KOCA

perihankoca.com – sanatinrenkleri.com 

perihankoca9@gmail.com – perihan_koca@hotmail.com

Instagram & Twitter & Facebook

*****

Önceki

“Hâller | Hayaller” the Marmara Pera’da Açıldı

Sonraki

3 Aralık 2022 Cumartesi Tiyatro Rehberi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar