Görünen ve Görünmeyen Fermuarı Çekme Sanatı!

Görünen ve Görünmeyen Fermuarı Çekme Sanatı!

Perihan KOCA Yazdı

İnsanların bedenlerinde kullandıkları dört tip fermuar vardır. Ayrıca Eşya ve aksesuar amaçlı kullanım ve uygulamalar vardır. Burada İnsan türünün her iki cinsi tarafından bedenleri üzerinde kullanılan çeşitleri hakkında fermuar açıp kapatacağız.

Bu fermuarlardan biri görünmez ama hissedilir, duyma, anlama, tepki verme organına hitap eder. En etkili fermuar türlerindendir.

Diğeri vücudun ön kısmında yaygın olarak kullanılır ve görünendir. En mahrem olup en sık (WC ihtiyacı için) kullanılandır. Burada en kısa özetle fermuar gevezesi olan bireyler edep yoksunları olurlar diyerek ‘Eline, diline, beline hâkim ol’ atasözüne de atıfta bulunmadan geçemeyeceğim.

Diğer iki Fermuar da sırtta ve vücudun üst ön bölgesinde kullanılır. Görünendir. Genellikle giyisilerin fonksiyonunu etkinleştirmek, korunmak için estetik stille kullanılanlarıdır.

Değerli dostlarım; Sizlerin de süratle muhakeme edip bu fermuarlar hakkında fikir ürettiğinizi hayal ediyorum. Ve sizler kadar keyifle yazılı sohbetimizin fermuarını açarak konuyu ağırlıklı olarak görünmeyen farmuar etrafında yoğunlaştırmayı düşünüyorum.

Dikkat ederseniz diğer fermuar türlerinin hepsi görünen bir tanesi ise görünmeyendir.

En yaygın olanı ağız açma kapama türünde kullanılır. Sonrasını, kulak, burun, göz ve diğerleri takip eder. Ağzın istem dahlinde ve haricinde açılıp kapanması ile bir takım sesler çıkarırız. Sadece Fermuarı açık olan Kulak tarafından duyulan bu sesler ya deli eder ya veli.

Ya barışa götürür ya savaşa. Ya sevgiyi haykırır ya nefreti. Ya umudu müjdeler ya hazanı getirir.

‘‘ Bilgiyle donatılan Beynin süzgecinden geçip, yüreğin imbiğinden geçerek dilden süzülenler en duyulmak istenenlerdir.’’ Böyle açılan ağız fermuarından çıkanlara kulaklar da fermuarını sonuna kadar açar ve/veya açmalıdır.

Hadi birlikte aynaya bakalım ya da gözümüzde canlandıralım. Dili barındıran ağzımızın muhafızları olan dişler aynı zamanda bir fermuar görevi görür. Bu muhafız, öğütücü ve fermuar dişler iki şekilde kendini gösterir. İçten gülümsediğinizde ve hiddetle sinirlendiğinizde. Tabi ki siz de farkında iseniz yemek yerken ve diğer eylemlerini değil de manevi eylemi yani görünmeyen hali burada öncelikli konumuz.

Bir hayli fermuar açılımdan bahsettikten sonra özetlersek. Fikri olan/olmayan, Bilgisi olan/olmayan, laf olsundu diye konuşan, küfürle kirlilik yaratan yani her yerde ve her şeyde  ağzın fermuarını açmak makbul değildir.

Laf söylemeyi söz söylemekle eş tutmayan, akıl/zekâ/bilgi sarmalında öğütülen, muhakeme ederek konuşan, nezaketle dillenen, edeple söylenen dile fermuar açmak en kıymetlisidir.

Elbette günlük yaşamda, sanatta, siyasette, ekonomide yaşama dair insan için, doğa için ve hayvan için ne varsa insanlığın yürek fermuarını sevgide açık, nefrette kapalı tutarak, dilini iktisatlı kullanması yeğdir.

‘’Sınırlarımız içinde ve Sınırlarımız Ötesinde yaşananlar, yaşatılanlar… Gözlerimiz doğru yönlere baksın, kulaklarımız doğru şeyleri dinlesin ve aklımız doğru düşünüp doğru kararlar versin!’’

Değerli dostlarım görünen, görünmeyen fermuarları çekme sanatında istikrarlı, iktisatlı, edepli, faydalı ve anlamlı duruşlar diliyorum. Sohbetimizin fermuarını sevgi ile şimdilik kapatıyor, Yağlıboya resmimin görselini, Youtube’da yayımladığım Her gün beni arıyordu ismli bir şarkımı;

ve ‘‘Güfte Renginde Şiir Ritminde’’ Kitabımdan alıntı bir şiirimi güzel gönüllerinize bırakıyorum. Sanatın ışığında güzelliklerle kalın, sanatla çoğalın.

O GÜNDEN SONRA

Müjdeler verildi ismin seçildi

Rahmine düştüğün o günden sonra

Şükürle sevgiyle yolun gözlendi

Dokuz ay on günün geçtikten sonra

Bir kadın bedeni taşıdı seni

Kanıyla canıyla büyüttü seni

Göğsünde doyurdu uyuttu seni

Koluna aldığı o günden sonra

Yolunu gözledi dualar ile

Yaşamı sürdüğün hayırlar ile

Ömrüne yazdığın sevaplar ile

Ateşten gömlektin o günden sonra

Gün geldi sevdiğin çıktı karşına

Nikahla murada eren başına

Sevgiyle lokmayı kardın aşına

Tek yürek olduğun o günden sonra

Gönlüne koyduğun kadındı senin

Derdini açtığın kadındı senin

Koynunda yattığın kadındı senin

Dünyaya geldiğin o günden sonra

www.perihankoca.com , www.sanatinrenkleri.com

perihankoca9@gmail.com, perihan_koca@hotmail.com

Instagram & Facebook & Twitter

*****

 

Önceki

BODRUM’DA YILBAŞI PARTİSİ

Sonraki

8 Aralık 2021 Çarşamba Tiyatro Rehberi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar