“GÖLGESİYLE ÖPEN GÜNEŞİ İÇME SANATI’’

“GÖLGESİYLE ÖPEN

GÜNEŞİ İÇME SANATI’’

Perihan Koca Yazdı

Güneşi içtim gecemi aydınlatsın diye. Toprağı, suyu, ruhumuzu öpmek için eğilirken güneşin gölgesi düşer yüzlere, yüzeylere. Battığında gölgesi kalkarken yüzlerden, yüzeylerden, geriye sadece düşlerimde oynaşan gölgeler kalır.

Değerli dostlarım sevgide güneş gibi olup, dostlukta gölge gibi kalarak sanatın ışığında aşkla kucaklıyorum güzel bakan kalplerinizi.

Sevgide güneş gibi olmak tamam da dostlukta gölge gibi olmak sözlerimden dolayı yüce gönüllerinizde bir ünlem işareti doğdu gibi geldi bana. İzninizle biraz daha duygularımla yoğurmak isterim içsel gezintimde yoluma çıkan bu sözlerimi.

Sevgi ile baktığımız her şey, her yer ve her yürek güzeldir. Baktığımızı güzelleştiren ise sadece var olan güzellikler değil, gönül gözümüzdür. Yeterki güzel bakabilelim, güzellikler kendiliğinden çoğalır ve daha da güzelleşerek günümüzü, gönlümüzü, duygumuzu güzelleştirir. Bu güzellikler de Sanatın güzelliğini yadsımadan, güzellikleri görme ve güzel kalma sanatını da yaygınlaştırarak yaşamımızı güzelleştirir.

Sevgi de güneş gibi olurken gözümüzün, gönlümüzün, yüreğimizin, eriştiği her şey, her canlı yüreğimizi aydınlatırken gölgesiyle varlığını hissettirir. Burada bilinçli olarak gölgenin ilk akla gelen karanlık yüzünden değil, karanlığın içinde aydınlatan yüzünden bakıyorum.

Eğer güneş olmasaydı gölge olmazdı. Tıpkı ışığın dibine düşen gölgeler gibi. Gölgeler aydınlığın habercisidir, koldaşıdır, yoldaşıdır. Yanımızda yürüyen gölgemiz, yaşamda yer alan fiili varlığımızın kanıtıdır.

Buradan yola çıkarak en yalın dille diyebiliriz ki; Dostlarımız da yürekleriyle varlıklarını yanımızda hissettirdikleri ve biz onları yüreğimizde hissettiğimiz sürece gölgemiz olarak aydınlığımızı açığa çıkaracaklardır.

Diğer taraftan fiilen ya da ruhen yaşamdan yolcu ettiğimiz sevdiklerimizin, dostlarımızın anıları ise anılarımızda yaşayan gölge gibidirler. Biz son vedamız ile gözlerimizi yaşama kapatıncaya kadar, gölgemiz gibi anılarımızda yaşayacaklardır.

*****

Al Eline Dilli Sazı (Halk Kızı) Perihan Koca’dan dinlemek için TIKLAYINIZ

*****

Değerli dostlarım, yüreğimizin sarı sıcak bakması, fikrimizin aydınlık olması, düşüncemizin aydınlatması, ruhumuzun gölgede bile ışık saçması arzum ile, gecenin siyahında güneşin görünen gölgesinin kalkarken düşlerde gölgelerin oynaşacağı, güneşin sevgi yükünü yüreğimize usulca bırakırken sanatla yüreklere ulaşacağına inanıyor sizleri gölgesiyle öpen güneşi içme sanatına davet ediyorum. ‘‘Güfte Renginde Şiir Ritminde’’ Kitabımdan bir şiirimi ve Youtube’da yer alan söz ve müziği bana ait bir  Al eline dilli sazı – Halk kızı şarkımı yüce gönüllerinize bırakıyor, sanatın ışığında güzellikler diliyor, güzel kalplerinize sevgi, saygı ve selamlarımla güzellikler diliyorum. Perihan KOCA 24.06.2019

perihankoca.com,sanatinrenkleri.com ,

perihankoca9@gmail.com,

Perihan_koca@hotmail.com, ınstagram, facebook ve diğer…

“AŞKIMI ŞARKILAR SÖYLESİN SANA”

Bitmeyen neşeyle ruhumun sazı

En mutlu şarkımı söylesin sana

Ey benim ömrümün işveli nazı

Öykümü şarkılar söylesin sana

Tarifi imkansız olan sevgimi

Kalbimin içine dolan sevgimi

Gönlümün tahtına konan sevgimi

Zevk ile şarkılar söylesin sana

Gün gelir de bir gün vadem dolunca

Hasretim bitecek toprak olunca

Konuşan bu dilim suskun kalınca

Aşkımı şarkılar söylesin sana

Perihan KOCA 04 Temmuz 2016 Kadıköy

*****

Read Previous

Sabahattin Ali & Kürk Mantolu Madonna

Read Next

Caz Piyanisti Hakan Başar İstanbul Caz Festivalinde

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: