“DOĞANIN SANATINA BAKMA SANATI’’

“DOĞANIN SANATINA

BAKMA SANATI’’

Perihan Koca Yazdı

Değerli Dostlarım, bizleri burada buluşturan doğa sevgimizle selamlıyorum güzel kalplerinizi.

Sizlerin de içselleştirdiğinize inandığım doğa’nın yadsınamaz güzelliklerine sizlerle birlikte bakarak doğanın sanatında dolaşmak isterim.

Doğanın sanatına baktığımızda kendimizden bir şeyler, doğamızdan izler ve ruhumuzdan esintiler görür, bulur, duyar hissederiz. O halde rahatlıkla şöyle diyebiliriz; Kendimize baktığımızda doğayı, doğaya baktığımızda kendimizi görürüz. Kendimizi sevdiğimiz gibi, tanıdığımız gibi, kendimizde kendimizi keşfettiğimiz kadar doğayı hissedebilir, özümseyebilir, sevebilir, koruyabiliriz. Kendi istediğimizi değil doğanın istediğini doğaya vererek, doğanın verdiğini alır özden öze, birden bütüne, bütünden bire varabiliriz.

Hoyrat eylemlerle dize getirdiğimizi sandığımız doğa, bizleri bağrında barındırsa da gün gelir kendi döngüsünün çarkında öğütür, eğitir, evirir, göğsünden koparıp hırçın rüzgarlarıyla savurur açlığa, kıtlığa, azlığa doğru.

Bir ağaca, bir çiçeğe, bir kelebeğe gökyüzüne, dağa, taşa, toprağa yani doğaya ait ne varsa bir bütünün parçalarıdır ve her biri ayrı bir sanat eseridir. İçinde barındırdığı Melodisini ıslıklaşan rüzgarlarıyla taşır, meltemleriyle okşar, ritmini ruhumuza, güzelliğini gözlerimize, sevgisini yüreğimize, nimetini soframıza, aşkını gönlümüze ulaştırır. Geceleri yıldızlarıyla süsler, gündüzleri güneşiyle aydınlatır. Ne karanlığında çirkinleşir ne de aydınlığında çirkefleşir.

Doğanın sanatına bakma sanatımızı güzelleştirdiğimiz ölçüde gelişir, aydınlanır ve kalkınırız. Doğa bize değil ama bizlerin doğaya muhtaç olduğumuzun bilincinde olup, ilime, bilimle, hissiyattaki derinlikle iletişim kurduğumuzda, esirgemeyeceği zenginliklerini ziyadesiyle sunar insana, insanlığa.

Değerli dostlarım doğa dostu yüreklerinizi engin denizlere, özgür kuşlara, kardeş ağaçlara, delikanlı dağlara, dingin kırlara, renkli çiçeklere, mutlu böceklere emanet ediyor, doğanızla doğayı kucakladığınız gönüllerinize güzellikler diliyorum. ‘’Güfte Renginde Şiir Ritminde’’ Kitabımdan alıntı bir şiirimi, bir bestemi (Her gün beni arıyordu – Segah makamı şarkımı) ve yağlı boya resmimin görselini yüce gönüllerinize bırakıyorum. Aşkla, doğayla, sanatla kalın. Perihan KOCA 31.07.19 Kadıköy/İstanbul

*****

“Her gün beni arıyordu” Şarkısını dinlemek için TIKLAYINIZ.

*****

ARADIM

Alemin içinde aleme vardım

Seni yok sanarak serde aradım

Kapandı kapılar yitik zamandım

Ben seni sorarak dilde aradım

Hangi yollar çıkar senin yoluna

Kimleri oturttun gönül tahtına

Açılmaz kilitler taktın kapına

Ben seni sanarak elde aradım

Aleme daldığım anlar içinde

Uzanıp dokundum kanlar içinde

Bir nefes olduğum canlar içinde

Ben seni anarak dünde aradım

Perihan KOCA 12 06 15 Kadıköy

Perihankoca.com , sanatinrenkleri.com ,

perihankoca9@gmail.com ,

Perihan_koca@hotmail.com ,

Instagram , Twitter ve Facebook

*****

Read Previous

Turuncu Art Cafe ; Sanat Dünyasında yeni bir mekan

Read Next

31 Temmuz 2019 Çarşamba “Alevli Günler”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: