“Omar ve Biz” Filmine Üç Büyük Ödül Daha

“Omar ve Biz” Filmine

Üç Büyük Ödül Daha

Anibal Güleroğlu yazdı

  •  “Omar ve Biz” filmi , 10. SEE Film Festivali’nde, “En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu (Cem Bender)” ödüllerine layık görüldü.

Yönetmenliğini Maryna Er Gorbach ve Mehmet Bahadır Er’in yaptığı “Omar ve Biz” filmi, Fransa’da düzenlenen 10’uncu South East European Film Festivali’nden (SEE Film Festival) üç büyük ödülle döndü.

Omar ve Biz, ödül, Maryna Er Gorbach , Mehmet Bahadır Er,film

Kültür ve Turizm Bakanlığı destekli ve TRT ortaklığı ile çekilen 2019 yapımı “Omar ve Biz” filmi başarılarına bir yenisini daha ekledi. 2-7 Haziran 2020 tarihlerinde koronavirüs nedeniyle bu yıl online olarak Fransa’da gerçekleştirilen 10. SEE Film Festivali’nde, “En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu (Cem Bender)” ödüllerine layık görüldü.

Aile içi ilişkiler, yalnızlık ve önyargıları konu eden güncel hikayesini, evrensel sorular ve politik alt metni sanatsal derinlik ile anlatarak uluslararası festivaller tarafından takdir edilmeye devam eden “Omar ve Biz” filmi, önümüzdeki aylarda sinemalarda seyirciyle buluşacak. Ayrıca film, Haziran ayında Uluslararası Göç Filmleri Festivali – Uluslararası Yarışma ile Sofya Film Festivali – Balkan Filmleri Yarışması’nda yer alacak.

Omar ve Biz, ödül, Maryna Er Gorbach , Mehmet Bahadır Er,film

“Omar ve Biz” filminin özeti

İsmet (Cem Bender) uzun yıllar sınır görevi yaptıktan sonra yeni emekli olmuş bir askerdir. İletişim kurmakta zorlanan yapısı sebebiyle oğlu Kemal (Ushan Çakır) kendisinden kaçarak Amerika’ya gitmiştir. Karısı Fetihe (Uygar Tamer) de oğlunun yanına gitmek istiyordur.

Türkiye – Yunanistan sınırındaki yazlık bir sitede kışın da yaşamaya devam eden İsmet, komşusu Sabri’nin (Menderes Samancılar) hayatını kurtaran iki göçmeni evinde misafir etmeye başlamasıyla kendisini beklemediği olaylar içinde bulur. Yaşadığı insani tecrübe İsmet’in politik bakış açısı ve önyargılarıyla yüzleşmesini sağlar.

Filmin ana karakterlerini Omar (Taj Sher Yakub) ve Mariye (Hala Alsayasneh) Suriyeli iki göçmen oyuncu tarafından canlandırılıyor. Türkiye’nin ardından şu anda Fransa’da göçmen statüsünde yaşayan Hala Alsayasneh, filmi ilk kez hem de ailesi ile izleme fırsatı buldu.

Omar ve Biz, ödül, Maryna Er Gorbach , Mehmet Bahadır Er,film

Filmin Künyesi : 

Yapımcı: Mehmet Bahadır Er

Yönetmen: Maryna Er Gorbach & Mehmet Bahadır Er

Senaryo: Mehmet Bahadır Er

Oyuncular:

Cem Bender, Taj Sher Yakub, Menderes Samancılar, Hala Alsayasneh, Uygar Tamer, Ushan Çakır, N’Sele Celia Sophie, Timur Ölkebaş, Ali Emrah Doğan, Volkan Girgin, Sedef Girgin ve Savaş Sezer.

Filmin aldığı ödüller;

  • 35. Varşova Film Festivali – Ekümenik Jüri En İyi Film (Polonya)
  • 7. Kayseri Film Festivali – En İyi Film & En İyi Yönetmen
  • 9. Malatya Film Festivali – Halk Oylaması En İyi Film & En İyi Senaryo
  • 6. Santa Cruz Uluslararası Film Festivali – En İyi Film (Arjantin)
  • 40. Fantasporto Film Festivali – En İyi Erkek Oyuncu (Portekiz)
  • 7. Antakya Film Festivali – En İyi Erkek Oyuncu
  • 6. Boğaziçi Film Festivali – Lab / Work in Progress Platformu / CGV Mars Film Dağıtım Ödülü
  • 10. SEE Film Festivali (Fransa) – En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Senaryo Ödülü

*****

Read Previous

Ahmet Ündağ’dan bir Şiir “Sen Gittiğinde”

Read Next

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti 74. Yaşında

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: