Nimet Alpay Resim Sergisi

Nimet Alpay Resim Sergisi

M. Demirel Babacanoğlu Yazdı

Ressam Nimet Alpay , Korart Galeri’de (Cemalpaşa Mah. Bahar Cad. No: 27 Seyhan-Adana), 13 Kasım günü Bilmeceler konulu resimlerini sergiledi. Sergi, Dr. Haluk Uygur olmak üzere sanatçılar ve Sanatseverler tarafından 23 Kasım 2020’ye dek  ziyaret edildi.

Nimet Alpay, 1937 İst. Doğumlu. 1961’de İst. Teknik Ünv. Yüksek Mimarlık Müh.’lik bölümünü bitirdi. Ank. Bayındırlıkta işe başladı. 1989’da emekli oldu. 1970’te İzmir’e yerleşti.

Karakalem, yağlıboya, suluboya tekniklerini kullandı. Soyut çizimler, resimler, tablolar üretti. Adana’da yaşamaktadır. Birçok karma sergide yer aldı. İlk kişisel sergisini 2018’de AÇS (Adana Çimento Sanayi Galerisi)’de açtı. Bu ikinci kişisel sergisi oluyor.

Desen ve resimlerine baktığımızda sıcak soğuk renklerin dengeleştiğini görüyoruz. Genel olarak soyutlamalara yer verildiği görülmekte olup, desenlerde daha çok ağırlığını duyurmaktadır.

 

Desenlerde renkler yalın, çizgiler belli bir düzene göre dıştan içe; içten dışa doğru yönelmiş, derinliklere çekiyor izleyiciyi. Noktalar, küçük kısa soğuk renkler… dairesel çizimler, lekelemeler… Yer yer sıcak renklerle betimlenmiş, uzay karamı içerisinde dalıyor düşüncelere. Taraksı, düz, ileri geri çizimler anlağı zorluyor…

Renkli tablolarda dans eden bir çift, sanki tablonun içinde ayrıymış gibi duruyor. Renkler, çizimlerin ardında toplum, insan yaşamı betimleniyor. Kırsaldan kente doğru yapılar görülüyor… Sıcak renkler, soğuk renklerle alaşıyor…

Bakınız,şurada su kabakları kıvrılmış saplarıyla bir sarmaşık gibi başka bir nesneye sarılıyor, soğuk rengin sıcağa dönüşü görülüyor…

Dans eden bir çift, dansın inceliklerini, sevginin derinliklerini yansıtıyor. Kadının, baygın baygın duruşu, dansın doruğa vardığını anlatıyor… Kadın, çocuk, balon, yaşam, renk, çizgilerle betimlenmiş bir tablo önündeyiz. gözümüzü alamıyoruz.

Burada başka bir tabloda üçlü kadın portresi, soğuk rengin öne çıkmış sıcak yapısı… Kadınlardan üçünün gözleri de ileri bakıyor, bir şey görmüşler gibi…izlenim veriyor.

Portreler.. klasik tarzda betimlenmiş, bakış, duruş anlamlı. Bir bay elinde sigara, sis perdesi arkasından bakıyor sanki… soğuk rengin başarılı kullanılışı görülüyor. Uzun boyunlu bir bayan portresi, kararlı, sorgulayan bir bakış… Uzaydaymışız gibi algılıyoruz.

*****

Read Previous

Adana Ressamlar Derneği’nden 24 Kasım Sergisi

Read Next

Yazar Brigitte Labbé İle Söyleşi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: