Werner Bischof sergisi Leica’da

Werner Bischof sergisi Leica Galeri’de açıldı.

Haber ve Fotograflar : Nihal Güres

Werner Bischof”un farklı kültürleri birleştiren fotoğrafları ile açılan sergiyi oğlu Marco Bischof anlamlı bir konuşma ile açtı.

Marco Bischof “Babam 50 lerde dünyayı gezerken seyahat etmek az kişinin ulaşabildiği bir ayrıcalıktı. Asya’dayken günlüğüne şöyle yazmış, Farklılıklar içinde ortaklıklar arıyorum. Ona göre fotoğraf duygular, derin düşünceler ve köprüler kurabilmekle alakalıydı.” dedi

Werner Bischof‘un İstanbuldaki ilk sergisi kalabalık bir izleyici gurubu ile açıldı. İzleyiciler arasında Ara Güler de vardı, herkesin sevgi dolu iltifatları ile duygusal anlar yaşadı.

Werner Bischof 1916 yılında İsviçre’de doğdu. Zurih’ te Art and Craft okulunda Hans Finsler ile fotoğrafçılık eğitimi aldıktan sonra fotoğraf ve reklam stüdyosu açtı. 1942 yılında Du dergisi için serbest çalışan sanatçı, ilk büyük çaplı foto röportajlarını 1943 yılında yayımladı.

Bischof , İkinci Dünya Savaşı’nın yarattığı yıkım üzerine yayınladığı röportaj ile uluslararası itibar kazandı.  Savaş sonrası insani yardım örgütleri için çalıştı, 1948 de Life dergisi için Kış Olimpiyatlarını fotografladı.

1949 yılında Magnum fotoğraf ajansına katılan ilk fotoğrafçı oldu. 16 Mayıs 1954 yılında trajik bir şekilde trafik kazasında yaşamını yitirdi.

Sergi 30 Ağustos 2018 tarihine kadar Leica galeri / Bomontiada‘ da izlenebilir.

Leica Galeri

Adres : Tarihi Bomonti Bira Fabrikası, Birahane Sokak No:1/C Bomonti/Şişli

*****

Önceki

5 Temmuz Perşembe Günün Sergileri

Sonraki

6 Temmuz Cuma Caz Festivalinde Bugün

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar