Tomur Atagök “Döngüsel İzler” Sergisi Kibele’de

Tomur Atagök “Döngüsel İzler”

Retrospektif Sergisi Kibele’de

Haber ve Fotograflar : Nihal Güres

  • Tomur Atagök’ün “Döngüsel İzdüşümler” Retrospektif sergisi 18 Şubat akşamına kadar İş Sanat- Kibele Sanat Galerisi’nde izlenebilir.

Küratörlügünü Denizhan Özer‘in yaptığı Tomur Atagök‘ün “Döngüsel İzler” Retrospektif Sergisi, Kibele Sanat Galerisi‘nde açıldı.

Sanatçının dostları, öğrencileri ve koleksiyonerler, sergide bulunan eserleri hayranlıkla seyrettiler.

Bedri Baykam, Yusuf Taktak, Yahşi Baraz, Bubi, Mahmut Celayır, Nilgün Tüzüntürk, Seza Anet, Genco Gülan, Fatoş Saka ve pek çok sanatçı ve galerici dostlarının yanı sıra medya temsilcileri de serginin açılış kokteylinde hazır bulundular.

Tomur Atagök‘ün yıllar içinde açılmış sergilerinden tanıdığımız Tanrıcalar figürlerinin yanı sıra , doğayla içiçe yaşadığı yer olan Demirciköy’den doğa manzaraları ile de buluştuk.

Sanatçı doğa içinde bulduğu objelerle enstalasyonlar ve tablolar hazırlamıştı. Kadın kimliğini ortaya çıkaran yapıtları bu sefer de insan ve doğa ilişkisini ve ayrılmaz bütünlüğünü vurgulayan eserlerle sergileme alanına taşınmıştı.

Tomur Atagök, sanatının yani sıra güzelliği ile de efsane olmuş bir isim. Sanatı ilerledikçe güzelliği ve renkleri de hiç kaybolmamış. Sergide pembe saçları, pembe makyajı ile sevenlerinin ilgi odağı olmayı sürdürdü.

Açılış kokteylinde Küratör Denizhan Özer, eserleri tek tek anlatarak sergi serüvenini bizlerle paylaştı. Küratör Denizhan Özer “130 eserin sergilendiğini ve pek çok yapıtın da yer sorunu nedeniyle sergilenemedigini belirtti. Tomur Atagök gibi Türk sanatının etkili bir figürünün kesinlikle bir müzesi olmalıdır” diye belirtti.

Sanatçı Tomur Atagök ; yaşamının izlerini sanata dönüştürerek bakış açısının özgünlügü, doğa ve insan vurgusunu, doğayı ve kadını, kadına olan şiddeti, insan hakları ihlalleri ve doğanın korunmasına yönelik endişeleri ayırt edici bir biçimde çağdaş sanat diliyle samimi bir biçimde dile getirmiş.

Doğada gezerken bulduğu telefon, plastik eldiven, kuş tüyleri, ormana atılmış çöpler ve hatta içtiği sigara paketlerini bile boyayarak bize hayatının izlerini yeniden sanata dönüştürerek sunuyor.

Tanrıcalara kadın, kadınlara da Tanrıça sıfatını yeniden kazandıran Tomur AtagökDöngüsel İzdüşümler” Retrospektif sergisi 7 ocak-18 Şubat 2020 tarihleri arasında İş Sanat- Kibele Sanat Galerisi’nde izlenebilir.

Tomur Atagök Kimdir?

1959 yılında Amerikan Kız Koleji / Robert Kolej, İstanbul’ da başlayan eğitim süreci, 1962-1965 yılları arasında ABD’ devam ediyor. 1984 yılından itibaren MSGSÜ de bulunan sanatçı, 1993 yılında profesör olarak akademik kariyerine devam ediyor. Türkiye’ deki ilk müzecilik programını kurmuş olan sanatçı , Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve tasarım Fakültesinin Dekanlığını da yapmıştır.

*****

Önceki

9 Ocak 2020 Perşembe Günün Sergileri

Sonraki

10 OCAK 2020 C U M A Tiyatro Rehberi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Yazılar