Serkan Özkaya sergisi:Bekleyeceğiz

Serkan Özkaya sergisi “Bekleyeceğiz”

Haber ve Fotograflar : Nihal Güres

Küratörlügünü Lal Bahçecioğlu‘nun yaptığı Serkan Özkaya sergisi 03 Kasım-02 Aralık tarihleri arasında Galerist‘de görülebilecek.
Marcel Duchamp‘in , “banal bir vaka”, amatörce, müstehcen bir parodi, yakışıksız! diye adlandırılmış son yapıtı Etant donnes (Verilmiş) , Serginin çıkış yapıtı olarak alınmış.
Marcel Duchamp , bu son eseri üzerinde New York’ta 1946 dan 1966 ya kadar gizlice çalışmış. Bu yapıt çok sayıda katmana sahip dev bir yerleştirme/ enstalasyonmuş.
Yatar pozisyonda bir kadın heykeli ve gözetleme delikleri varmış.
Yapıt 1969 yılında ilk kez sergilenmis ve o tarihten beri Philadelphia Sanat müzesinde bulunuyormuş.
Kavramsal sanatçı Serkan Özkaya, eserin gizemini çözmek için kolları sıvamış ve eserin birebir ölçekli replikasını hazırlamış. Işıkları söndürüp beklemiş. Bir de ne görsün ki Marcel Duchamp’in portresi ve hayaleti ortalarda dolaşıyor.
Biz de kırmızı gözlükleri takınca hem hayalet yazıları, hem hayalet portreleri , hepsini gördük.
Sergide Serkan Özkaya’nın teorisi son derece inandırıcı ve neşeliydi. Ben tamamiyle inandım, sanırım izleyicilerin de hepsi inanmıştır. Herkes kırmızı gözlükleri ile oradan oraya dolaşıyordu. Bizi , Marcel Duchamp’ın orjinal eserini tamamladığı ve Duchamp’ın ölümünden sonra bulunduğu yer olan, New York East 11. Sokaktaki stüdyosunun simulasyonuna sokuyor ve onunla birlikte yolculuk yapmamız için davet ediyor.
Açılışta Yahşi Baraz fotoğraf koleksiyonuna eklemek üzere sanatçının bol bol fotoğraflarını çekti.
Sanırım müstehcen bir parodi olan orjinal eserin gizemini hep birlikte çözdük.
Hayaletleri, gizemli suretleri yakalamak, Marcel Duchamp Atölyesine yolculuk yapmak için 02 aralık tarihine kadar vaktiniz var.
Sanatçıların diğer sanatçıların izinden hınzırca dolaşmaları ne kadar tatlı değil mi? Kesinlikle yapıtların sonsuz bir serüveni var..
Serkan Özkaya , ince bir mizah ve keskin bir zeka ürünü olan eserlerine rağmen, kendisini sanatçı olarak değil , sanatsever olarak tanımlıyor, son derece sempatik ve alçak gönüllü.

Serkan Özkaya , Kavramsal sanatın Türkiye’den çıkmış en esprili temsilcilerinden biri olarak kabul ediliyor. Yurt dışında da çok beğenilen bir sanatçı.

GALERİST/SERKAN ÖZKAYA
03 Kasım- 02 Aralık 2017
Adres: Meşrutiyet Cad. No .67/1 Beyoğlu,  34430 , İstanbul

*****

Önceki

Şule Özkan Sergisi Bindallı Sanat’ta

Sonraki

Pusula Sanat’ta Figürist-II Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar