Pilevneli Mecidiyeköy’de Muhteşem Sergi

Pilevneli Mecidiyeköy’de

Muhteşem Sergi

Haber ve Fotograflar : Nihal Güres

Senelerdir bir beton kütlesi olarak şehrin göbeğinde boş duran, eski Tekel Likör Fabrikası , Pilevneli Galeri Mecidiyeköy ‘olarak yeniden açıldı.

Cumhuriyet‘in ilk yapılarından olan Tekel Likör Fabrikası koruma altında idi. 2012 de kanun değiştirilerek satılan Likör Fabrikası binası yıkıldı. Yıllarca boş duran Likör Fabrikası , yeniden “Fabrika” adıyla açıldı.

Muhteşem bir düzenleme ve muhteşem eserlerle açılan ‘FABRİKA’ , Cumhuriyet için yeni bir ARMAĞAN “olmuş.

Yılların deneyimli galericisi Pilevneli, dünya çapında bir sergiye imza attı .

Sergide Jean Pigozzi‘ nin ‘Havuz Partisi “ , “Ben ve Arkadaşlarım ‘ fotoğraf sergisi bulunuyor.

Jean Pigozzi, işadamı, hayırsever, koleksiyoner ve fotoğraf sanatçısı. Aynı adlı serilerinden seçilmiş fotoğraflarda, Fransa’ nin Antibes bölgesindeki Villasinin havuzunda çektiği parti fotoğrafları ve selfie henüz söz konusu değilken , Ünlülerle çektiği selfie fotoğrafları yer alıyor. Bu fotoğraflarda Mick Jagger, Lady Gaga, Sarah Jessica Parker, Catherine Deneuve, Andy Warhol gibi Şöhretler mevcut ve izlemeye doymak mümkün değil.

Şener Özmen‘ in ‘Mesafe’ adlı video işlerinden oluşan sunumu, Serginin başka bir bölümü. İşlerinde ironik bir dil kullanarak provokatif ve eleştirel bir yaklaşımla , otoriter yapılar ve toplum tarafından kabul edilen tabular gibi toplumsal gerçekliği sorguluyor.“Beyaz bir Güvercinle BARİŞ konuşmak ‘ adlı kısa filmine bilhassa bayıldım. Doğu şivesi ile , küçük bir çocuğun sesinden dinlediğimiz “Beyaz Güvercin” hem barışı istiyor, hem de tüm dillerin ortak sanat diliyle nasıl da güzel bir şiveye bürünebilecegini gösteriyor.

Tony Matelli nin ağırlıklı olarak son dönem işlerini izlediğimiz sunumu Lapses‘ adını taşıyor. Lapses’ hem zamanin akışını hem de zaman içinde oluşan kayıpları ifade ediyor.Sunumunda hem ayna işleri hem de Antik Yunan heykelleri formlarına giydirdigi ilave muz veya sandviç tarzı espriler yer alıyor ve cok bakılası ve büyüleyici anlamlara dönüşüyor.

Refik Anadol‘un ‘BOGAZICI” adını verdiği , dev boyuttaki son dijital heykeli , 30 gün boyunca toplanan verilerden oluşan 8 dakikalık bir simülasyon. Heykele , Kerim Karaoğlu‘nun aynı adlı bilimsel verileri kullanarak oluşturduğu müziği eşlik ediyor.

Daniel Firman‘ in UNPLUGGED adlı sunumu, poliüretan, reçine , çeşitli objeler kullanarak ürettiği dev Heykellerin yani sıra dev FİL heykeli , yalnızca hortumuyla tavana tutunarak mekan içinde adeta sallaniyormus gibi görüntüsü ile , izleyicinin , ağırlık ve yerçekimi kavramlarını sorgulamasına yol açıyor.

Bunun yanı sıra , Arık Levy, Youssef Nabil, Hans Op De Beeeck, Erdoğan Zumrutoglu,İda Tursic&Wilfred Mille  eserlerini 27 ocak 2019 tarihine kadar görme şansınız var ki kesinlikle kaçırılmaması gereken bir şölen.

Herkesin hayranlıkla izlediği açılış töreninde , Hayri İnönü, Yahşi Baraz , sanatçılar ve izleyiciler yer aldı.

Dünya çapında bir sergi ve galeri sunumu için çok teşekkürler Pilevneli Galeri.

Pilevneli – Mecidiyeköy 

Adres : Büyükdere Caddesi No:76 Şişli/İstanbul

*****

About Nihal Güres

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.