“Paylaşılan Kutsal Mekanlar” Sergisi Depo’da

“Paylaşılan Kutsal Mekanlar”

Sergisi Depo’da

Haber ve Fotograflar : Nihal Güres

“Paylaşılan Kutsal Mekanlar” projesi , Akdeniz, Ortadoğu ve Balkanlar’da üç Semavi Dinin paylaştığı mekan ve pratiklerine bakıyor. Fransa’dan Fas’a, Türkiye’den Mısır’a dinlerin birlikte yaşadığı çeşitli bölgeleri ele alıyor ve insanların kültürler arası birlikteliğine dikkat çekiyor.

Bu üç din , teolojik farklılıklara rağmen, inanışlar, ayinler, kutsal figürler ve mekanlar bakımından pekçok ortak unsura sahip. Sergide bu ortak özellikler bilhassa vurgulanıyor.

Güncel sanat, fotoğraf, etnografik malzeme ve dijital medyayı biraraya getiren sergi, hac ve kutsalı paylaşmanın çok duyulu deneyimini , konu edilen cografyalardaki kutsal mekanların ve manzaraların görsel olarak etkili boyutunu ve İstanbul’un dinsel çeşitlilik ve biradalık geçmişinin zengin ve çok katmanlı yapısını aydınlatıyor.

İzzet Keribar‘dan Sarkis‘e kadar pekçok sanatçının eserleri ve koleksiyonlardan toplanmış fotoğraf ve belgelerle birlikte defalarca görülmeye değer bir sergi.

Küratörlügünü Dionigi Albera ve Manuel Penicaud‘un yaptığı sergi Cumartesi günü saat 15.00 de bir konferansla devam edecek.

Sergi , 20 Nisan / 14 Temmuz tarihleri arasında DEPO‘da Sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

*****

Read Previous

AA Art Galeri ‘Karşı Seçki’ Sergisi ile açıldı

Read Next

21 Nisan 2019 PAZAR Günışığına Mektup

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: