Murat Morova & ‘Cosmic Latte’ Nev Galeri’de

Murat Morova & “Cosmic Latte” Nev Galeri’de

Haber ve Fotograflar : Nihal Güres

Murat Morova‘nın son dönem işlerini kapsayan ‘Cosmic Latte’ adlı kişisel sergisi Nev Galeri/ Mısır apt. da 1 Şubat 2019 Cuma günü açıldı.

Yıllar içinde kendine özgü orsel bir ikonografi geliştiren sanatçının kendi içinde bütünlüklü bir anlatiya sahip olan dizisi , 16 Mart tarihine kadar izlenebilecek.

Morova‘nın bu sergideki işlerinde Leonardo da Vinci‘nin anatomi çizimlerinden; Nicolas de Nikolay‘ın Doğulu derviş gravürlerine ; Caspar David Friedrich ve Alman romantik peyzajlarından  Hoca Ali Rıza‘nın desenlerine ; Frederik Ruysch çizimleri ve tekke resimlerinden Osmanlı çarşı ressamlarına  atıflarda bulunuyor. Tasavvuf dünyasının zengin felsefe geleneği ile , içinde barındırdığı  sanatsal ifade ve estetik normları, sanatçının şifre çözümlemelerinde kullandığı zengin kaynaklar olarak bu kez Batı’nın semboller ve estetik dünyası ile buluşuyor.
Bilim insanlarının evrenin ortalama rengine ulaşmak için yaptığı çalışmalar neticesinde , evrenin şu andaki renginin ‘Cosmic Latte’ olduğu biliniyor.

Serginin açılış kokteylinde sanatseverlerin yanı sıra Hüsamettin Kocan, Bilge Alkor, Sevinç Altan , Ali Güreli gibi Sanat Dünyasının önde gelen isimleri de yer aldı.

Nev galeri sahibi ve yöneticisi Haldun Dostoglu , hazırlanan sergiden dolayı , bol bol tebrik ve teşekkür aldı.
Sergi , pazar ve pazartesi hariç , haftanın her günü 11.00- 18.30 saatleri arasında izlenebilir.

Murat Morova, Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi’nden mezun olduktan sonra 2000 li yıllardan itibaren eserlerini Nev galeride sergilemistir. Sanatçının eserleri, British Museum, Hüda Samia Farouki Collection ve Westdeutshe Landesbank gibi uluslararası koleksiyonlarda bulunmaktadır.

Haldun Dostoglu, ODTÜ mezunu, Küratör,radyo programcısı, mimar, iyi bir sanat eleştirmeni olup, zamanında Açık Radyo‘ da ‘Açık Radyo Partileri’ serisinde Adriano Celentano ‘ partisi ile hafizalara kazinmistir. Bu partiye , Adriano Çelentano’yu bile davet etmiş . Fakat Adriano Çelentano, meşguliyetinden dolayı katılamamış.

İstanbul sanat dünyası renkli kişilikler ve renkli sergilerle devam ediyor.

Evrenin renkleri, Cosmic Latte sanatçılar arasında ilgi çeken bir konu olarak devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda , sanatçı Spencer Finch aynı adlı sergiyle sanatseverlerle buluştu. 417 lamba ile tavandan aştığı enstalasyonu ile Samanyolu ‘ galaksisini canlandırdığı sergisi büyük ilgi toplamıştı. 1962 doğumlu ABD li sanatçı , ışık ve ses enstalasyonları ile tanınıyor.

*****

Read Previous

Pınar Kanber “Geçiş” ile Pinelo Art Gallery’de

Read Next

3 ŞUBAT 2019 P A Z A R Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: