Moris Maçoro’nun Fotograf Sergisi Pusula Sanat’ta

Moris Maçoro’nun

Fotograf Sergisi Pusula Sanat’ta

Haber ve Fotograflar : Nihal Güres

Yurt içi ve yurt dışında pek çok sergilere imza atmış, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Akademisi Fotoğraf Enstitüsü kurucu ögretim üyelerinden, fotoğraf ve resim sanatçısı, piyanist ve besteci Moris Maçoro Fotoğraf Sergisi Pusula Sanat Galerisi’nde açıldı.

Ajda Pekkan‘ın 1981 yılında yayınlanan ‘Sen Mutlu Ol’ albümünde kullanılan fotoğrafı çeken Moris Maçoro, pek çok albüm kapaklarının çekimini gerçekleştirmiş bir fotoğraf sanatçısı. Türk Pop müziğinin en güzel fotoğraflarını çeken Moris Maçoro , dünyada pek çok ödullerle Türk sanatına katkıda bulunmuş. AJDA PEKKAN ile daha sonra , ‘Ya Sonra’ plak kapağı için de çalışmış.

İstanbul ve Bodrum‘da yaşamını sürdüren sanatçı , sergi açılışında ailesinin 1492 yılında İspanya’dan Türkiye’ ye göç ettiğini , köklerinin çok eski olduğunu anlattı. Tam bir dünya sanatçısı olarak , renklerle, fotoğraflarla yaşamın izlerini süren sanatçı , eski dostlarının sevgi tezahüratlarınıi kabul etti.

Bodrum‘da talihsiz bir motorsiklet kazası geçirmiş olan sanatçının , sağlıklı günlerine dönüşüne çok az kalmış. Biraz yürüme zorluğu çekiyor ve fazla ayakta kalamıyor. Oğlu ve sevenleri sergi açılışı boyunca sanatçıyı rahat ettirmek için azami gayreti gösterdiler.

Bunun dışında ise genellikle fotoğraf ile resim sanatını harmanladığı eserleriyle, yurt dışında aldığı ödüllerin hiç de haksız olmadığını kanıtladı.

Sergi 1 Nisan tarihine kadar Pusula Sanat Galerisi’nde izlenebilir.

Pusula Sanat Galerisi

Adres : Cumhuriyet Cad. Papa Roncalli sokak No 118/A Harbiye/İstanbul

*****

0 Reviews

Write a Review

Read Previous

22 Mart 2019 C U M A Günün Sergileri

Read Next

23 Mart 2019 Cumartesi Tiyatro Rehberi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: