MK Yurttaş “Lax@Masa”

MASA “Bir Güncel Sanat Mekanı”

MK Yurttaş “Lax@Masa”

Haber:Nihal Güres

Fotoğraflar: Boğaç Yüzgül, Nusret İlbay, Nihal Güres

Güncel sanatın bağımsız ve alternatif mekanı MASA , Sanatçı Mk Yurttas‘ın “Lax@Masa” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor.

İddialı olmayan – büyük sahnelerde beylik oyunlar göstermeyen- düzenin peşinden koşan sanat ve ortamını tamamen dışa iten- tüm fazlalıklardan arındırıp sanatçıya kendi başına bir alan açan- bir ortam , Uzam olarak Masa herkese açık!

“Günümüz Türkiye’sinde sanatın mesafesinin gittikçe belirginleştiği ve sanatın büyük kurumların himayesine girdiği bir dönemde Masa, büyük bütçeli projelerin, marka isimlerin kapattığı galerilerin ve diğer holding galerilerinin aksine , daha alternatif olana ve genç üretimlere yönelecek. Bu bağlamda sadece plastik sanatlar alanını değil, diğer farklı disiplinleri de kapsayacak”

Masa 2006 yılından bu yana genç üretimler için 40’dan fazla sanatçıyla mekanını paylaşmış.

2010 yılında Berlin’de bir replikasi üretilen Masa; sanatçı İsabel Schimiga ve Küratör Sandra Teitge yönetiminde yaklaşık 2 yıl boyunca Berlin‘de sergiler gerçekleştirmiş. Önümüzdeki dönemde Masa‘ya ait tüm belleğin bir kitap aracılığıyla aktarılması düşünülmektedir.

Sanatçı hakkında,

Mk Yurttaş , İTÜ Mimarlık lisans ve yüksek lisans proğramından sonra , 2011 den bu yana YTÜ Sanatta Yeterlik Doktora programında beden teknolojileri üzerine araştırmasını sürdürüyor.

Çalışmaları , İşler Sınırlar yörüngeler, Genç yeni Farklı, Mamut Art Project, Tüyap artist sergilerinde , İstanbul Tasarım Bienali, Contemporary İstanbul’da, Hollanda, Almanya, İtalya, Polonya’da uluslararası sergilerde yer almıştır.

MASA “Bir Güncel Sanat Mekanı”

Studio X Fındıklı

http://laxproje.tumblr. com/laxmasa

26 Ocak‘ta açılan sergi 09 Şubat‘a kadar Sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

*****

Read Previous

Sinan Logie’den ‘Temel Parçacıklar’

Read Next

28 Ocak 2018 Pazar Günün Konseri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: