Mimmo Jodice Akdeniz Sergisi

Mimmo Jodice Akdeniz Sergisi

Haber : Nihal Güres

İtalyan Kültür Merkezi ve İstanbul İtalya Baş Konsolosu Federica Ferrari Bravo‘nun İstanbul İl Kültür Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlediği Mimmo Jodice – Mediterraneo – Akdeniz sergisi , İstanbul Arkeoloji Müzesi’nde açıldı.

16 temmuz -31 Ağustos arasında açık kalacak sergide sanatçının Akdeniz’e adadığı sanatsal çekimleri, kültürlerin ve geleneklerin bir potada eridiği, geçmişe ait antik görüntüler sergileniyor.

Açılış konuşmasında İtalyan Baş Konsolosu Federica Ferrari Bravo, Akdeniz’in büyük bir ülke gibi olduğu ve tüm kültürlerin içiçe geçtiği vurgulandı.

Siyah ve beyaz çekimlerde gündelik hayatın kaba ve temel gerçekliğini değil, diyalog ve buluşma yeri olan Akdeniz’ in gelenek, diller kültürler ve efsanelerinin zenginliği vurgulanmaktadır. Barış içinde bir arada yaşamanın, karşılıklı saygının, açıklığın ve dürüstlüğün vazgeçilmez bir diyalog denizi olduğu bir buluşma noktası niteliğinde bir deniz olduğu ifade ediliyor.

Akdeniz , büyük bir uygarlığın doğduğu , varolmamızın ancak farklı kültürleri bir arada hoşgörü ve iyi niyetle yaşayabilmenin mümkün olabileceği duygusu ile yapılan bir atıf olarak değerlendiriliyor.

Sergi , İtalya Dışişleri Bakanlığının 2018 yılında, “İtalya, Kültürler, Akdeniz “ başlığı altında düzenleyeceği kültürel etkinlikler arasında yer almaktadır.

Akdeniz sergisinde yer alan eserler Cotroneo Ailesi, Trento ve Rovereto Çağdaş Sanat Müzesi’nin işbirliği ile sergiye sunulmuştur.

Mimmo JODICE çağdaş fotoğraf sanatının en iyi yorumcularından biri olarak kabul edilmektedir. Bir heykelin gözü ve izleyicinin gözü, tarihi sahneleri ve efsaneleri yeniden izlemek üzere buluşturulmaktadır.

1934 yılında Napoli’ de doğmuş olan sanatçı halen orada yaşamaktadır  ve dünyanın en önemli müze ve sergi salonlarında eserleri sergilenmiştir ve kültürel tartışmaların yorumlayan bir kahramanı olarak adlandırılmaktadır.

70 li yıllardan beri fotoğraf çeken sanatçı pek çok önemli isimle temas halindeydi; bunlar arasında Andy Warhol, Joseph Beuys gibi isimler de bulunmaktadır.

Bu sergi için yapılmış kapsamlı bir kitap da izleyicilere veriliyor.

Sanatçı açılışa katılamadı.

Mımmo Jodice Akdeniz/ Mediterraneo Sergisi 31 Ağustos‘a kadar İstanbul Arkeoloji Müzesi‘nde gezilebilecek.

*****

Read Previous

17 Temmuz Salı Günün Sergileri

Read Next

18 Temmuz  Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: