İstanbul’un Güzellikleri gezmekle bitmez..

İstanbul’un

Güzellikleri gezmekle bitmez..

Nihal Güres Yazdı

Yazın İstanbul‘da kalanlar için gezilecek çok yer var. Eski Yarımada , Boğaz, Adalar, Kız Kulesi.. Hergün birini gezsen, yine de vakit yetmez.

Boğaz civarını gezmek isteyenler için Sarıyer‘den kalkan 10.30 Vapuru var.

Bu vapur önce Anadolu Kavağı’na uğruyor, sonra da Poyrazköy’e gidiyor.

Poyrazköy, 3’üncü Köprüýü de kapsayan çok güzel bir manzaraya sahip.

Vapura binenlerin bir kısmı piknik malzemelerini de yanlarına alıyorlar ve sahildeki plajlarda piknik yapıyorlar.

Kayınvaldem hayattayken her hafta sonu Cumartesi günleri, Sarıyer Askeri Orduevi’ne giderdi. Orada arkadaşları ile buluşurdu, beraber yemek yerlerdi, kayınvaldemin en sevdiği gün bu cumartesi günleri idi. O zamanlar Orduevine kartı olmayanları almıyorlardı. Kayınvaldemin de babasından dolayı Orduevi kartı vardı.

Birgün dolmuşta bir hanımla sohbete başlamışlar, hanım ekmek almak için Sarıyer‘e gittiğini söylemiş, tabi ekmek bahane, şöyle bir boğaz havası almak istemiş demek ki. Sarıyer‘de gezmek isteyenler için bol bol bahane var, çarşısı var, balık lokantaları var, Telli Baba, arka sokaklarda gizlenmiş harika ahşap yapılar , 19.yy da yapılmış ama şimdi cemaati kalmadığı için kullanılmayan Vaftizci Yahya Klisesi ve muhteşem Boğaz Manzarası var. Fotoğraf grupları da bu sokaklarda bol bol dolaşıp bu güzellikleri fotograflamak üzere dolaşıyorlar. Ayrıca bu bölge kuş gözlemcileri için de ayrı bir cennet. Tarihi Sarıyer Börekçisi ve Tarihi Sarıyer Muhallebicisi de damak tadı için çok uygun.

Sarıyer adı hakkında bir kaç rivayet bulunuyor, padişahın sarışın bir gözdesi varmış, ona ithafen buraya Sarıyer denmis. Bir de hakkında fazla bilgi bulunmayan evliya Sarı baba hazretleri varmış göya. Başka bir iddia ise Fatih Sultan Mehmed zamanında yaşamış ve merkezdeki camiye gömülmüş iki sarışın asker varmış. .

Küçükken anneannem bizi Telli Baba Türbesi’ne götürmüştü. Bekarlar eş bulmak için, balıkçılar çıktıkları seferde korunmak için dilek tutmaya geliyorlar ve bir parça Adak teli alıyorlar. Dilekleri olunca tekrar geliyorlar ve teli yerine koyuyorlar.

İstanbul‘un Fethi sırasında Fatih Sultan Mehmed‘ in yanında savaşmış olan Telli baba , Kadiri Tarikatındanmış ve bu tarikata mensup olanlar evlenirken gelinlerin duvaklarına tel takılırmıs, bu gümüş tellerden dolayı Telli Baba adını almış. Arap turistler de buraya gelmeyi çok seviyorlar , kayınvaldemin dolmuşta tanıştığı hanım da çok haklı demek ki Sarıyer‘e ekmek almaya gelmekte.. gezecek çok şey var..

Poyrazköy‘e eskiden de gelirdik, fakat şimdi daha da güzelleşti. Kıyıdaki balık lokantalarına bazen arabayla bazen de denizden özel motorlarla geliyorlar. Bazen İskeleye bağlanan teknelerin içinde, ya da inip İskeledeki şirin balıkçılarda yemek yeniyor. Kahvaltı için bile gelenler oluyor, hem İstanbul’a yakın hem de bir şirin tatil köyü gibi göründüğü için tercih edilen bir yer.

Teknelerin bağlandığı iskele bir güney kasabası gibi yeterince süslü ve albenili.

Bütün gün denizde yüzdükten sonra 17.45 Vapuru ile Sarıyer’e dönmek mümkün.

Dönüşte vapur önce Anadolu Kavağı‘na uğruyor, oradan karşıya geçiyor. Denizden geçerken Marko Paşa’nın Beyaz köskü de görünüyor. İstanbul Deniz Komutanlığı’na ait alanda Köşkü bulunan Marko Paşa (1814-1888) yıllarında yaşamış ve Sultan Abdülaziz‘in Başhekimi imiş.

Marko Paşa anlatılanları dinler gibi yaparmış ama, bir kulağından girer , diğerinden çıkarmış. ‘ Anlat derdini Marko Paşa’ya ‘ lafı da oradan kalmış. Marko Paşa Kızılay’ın kurucularındanmış ve yaz aylarını Burgaz Adası’nda geçirirmis. Marko Apostolidis Burgaz adasında vefat etmiş ve mezarı da Kuzguncuk‘taymış, çünkü orada da bir evi varmış.

Vapurda keyifle giderken Yunuslara da sık sık rastlanıyor, Boğazda kirliliğin azaldığına dair ümit verici bir işaret.
Poyrazköy‘ de martılar, Ördekler , Karabataklar bulunuyor. Onlara da yemek veriyoruz.

Kimse aç kalmasın değil mi ya..!

*****

Read Previous

Uluslararası Bodrum Bale Festivali başlıyor

Read Next

2 Ağustos 2019 CUMA Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: