“İçime Sakladığım Boşluk” GaleriBU’da

“İçime Sakladığım Boşluk” GaleriBU’da

Haber : Nihal Güres

Fotograflar:Nihal Güres-Nusret İlbay

Haydar Akdağ, Hüseyin Rüstemoglu, İskender Giray, Melike Uçku, Müge Ceyhan, Sadık Arı , Seda Ogurtani eserlerinden oluşan grup sergisi “İçime Sakladığım Boşluk” Galeri Bu‘da açıldı.

“Yunan mitolojisine göre tanrıların tanrısı Zeus insanları başlangıçta dört başlı , dört kollu ve dört bacaklı olarak sırtlarından birbirine yapışık ‘Androjeni’ şeklinde yaratmıştır. İnsan bu fiziksel özelliği ile kendi kendini yönetebilen bir hal alıp , güçlenip tanrılara baş kaldırmaya başlayınca Zeus rahatsız olur ve insani parlak Şimşeği ile sırtlarından ikiye böler. Ardından bölünen parçaları dünyanın farklı uçlarına savurur ki bütün bedenler hayatları boyunca ondan ayrılan diğer yarısını arasın. İnsan hayatı boyunca bir arayış içinde yönünü bulmaya ve kendini gerçekleştirmeye çalışır. Bu; insanı, yaşam döngüsü içinde farklı ipuçları ve uyaranlarla karşılaştırarak tutkular yaratmasına ve peşinden sürüklenmesine sebeb olur. Bu tutkular çoğu zaman insanı çaresiz hale getirir. Ulaşmak istenilene ulaşma arzusuyla yeni Zeus’lar yaratırız ķendimize…”

“İçime Sakladıgım Bosluk” sergisi bu arayış telaşı üzerine kurulu. Siz de kendinizin diğer yarısını aramak ve bulmak için sanatsal ipuçları arıyorsanız bu sergiye gidip araştırma yapabilirsiniz.

Haydar Akdağ, ” İnsan kozaları” , İskender Giray ” Ya kavuşsalardı” adlı işleri ile bu arayışı ifade ediyor.
Hüseyin Rüstemoğlu , toplumdaki cinsiyet kodları araştırmaları ile çalışmalarını sergilemiş.

Melike Uçku, anne ve babasının 1960’lı yıllara ait mektuplarını kullanarak hüzünlü bir hikaye ile sergiye katılıyor. Seba Ogurtani Kırılgan Portreleri ile sergide yer alıyor.

Müge Ceyhan , Marmara ve Ege’nin birbirine karşılıklı aşkından söz ediyor. Sadık Arı , İnsan bedeni ve bu bedenlerin içindeki uzuvlarla ilgilenerek çalışmalarında bedenleri yapıbozumuna uğratıyor.

Şanslıysanız , kalbinizin ve ruhunuzun sizi tamamlayacak parçasını bulabilirsiniz. Aramaya devam.. aramak bulmanın yarısı. Sanat ile bilim ile ruhlar daha kolay tamamlanabilir. Büyük bir ölçek de sevgi ilave edin. Hepsini fırında pişirin. Afiyet olsun.. hayat üzülünmeyecek kadar çarcabuk geçiyor. Sanatla ve dostlukla herkes içindeki boşluğu doldurabilir.

Sergi 17 Şubat‘a kadar GaleriBu‘da görülebilir.

Galeri Bu, Şahkulu Mah. Serdar-ı Ekrem sokak No:11, Galata/Beyoğlu

www.galeribu.com

*****

Read Previous

20 Ocak Cumartesi Günün Sergileri

Read Next

21 Ocak 2018 Pazar Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: