Gamze Taşdan’ın “Tuhaf Şeyler Ormanı” Bozlu’da

Gamze Taşdan’ın “Tuhaf Şeyler Ormanı”

Bozlu Art Project’de

Haber ve Fotograflar : Nihal Güres

Toplumsal Cinsiyet, geleneksel ve popüler kültür başlıkları altında ortaya koyduğu yapıtları ile dikkat çeken Gamze Taşdan‘ın “Tuhaf Şeyler Ormanı” adlı kişisel sergisi Bozlu Art Project Mongeri Binası‘nda açıldı.

Sergisinde Cumhuriyet tarihinin en önemli kurumlarından biri olan Sümerbank‘ın toplumsal hayattaki rolü ve kumaslarında kullanılan desenlerinden yola çıkan sanatçı , tekrarlanan imgelerden oluşan sahneleri ile kadınlık halleri ve toplumsal belleğe göndermeler yapıyor.

Dünyada değişen moda akımları, ekonomik gelişmeler, popüler kültür gibi etkiler bu desenlerde yerini alırken, 50 lerde çiçek desenleri, 60 larda puantiye ve çizgiler, 70 lerde hippy ve geometrik formlar öne çıkıyor. Gamze Taşdan’ın zaman ve mekândan arındırılmış, desen ve renk duygusunun ön planda olduğu resimleri toplumun ortak hafızasını vurguluyor ve nostaljik tadlar sunuyor. Yesilcam filmlerinde sık sık kullanılan çizgili erkek pijaması, hala varlığını koruyan basma elbise, siyah okul önlukleri, büyük desenli perdeler, ortak belleğimizde yer alan görüntüler , sanatçının eserlerinde kullanılan figürler.

Ortak geçmişimize , canlı , neşeli ve sanat dolu bir yolculuk yapmak isterseniz , Bozlu Art Project Mongeri Binası‘nı kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Bahçede yer alan muhteşem heykeller, sizi cezbedecek güzel bir kırmızı bina, cok merkezi bir yerde, Şişli’de sizi bekliyor.

Binanın üst katında da Can Goknil‘in Retrospektif sergisi yer alıyor.

İstanbul’da Kültür – sanat ortamı , tüm renkleri ile devam ediyor.

Sergiyi 29 Ocak-9 Mart 2019 tarihleri arasında Bozlu Art Project Mongeri Binası‘nda izleyebilirsiniz.

Bozlu Art Project Mongeri Binası

Adres : 19 Mayıs Mah. Dr. Şevket Bey Sokak No:5 Şişli/İstanbul.

Bilgi için , contact@bozluartproject.com

Tel : +90 212 233 7 233

*****

About Nihal Güres

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.