“Dünya’da Hayat Var mı?” 11’inci Teras Sergi

“Dünya’da Hayat Var mı?”

11’inci Teras Sergi

Haber ve Fotograflar : Nihal Güres

Elgiz Müzesi‘nde her yıl düzenlenen Teras Sergilerinin 11’incisi açıldı.

Danışma Kurulu üyeliğini Seyhun Topuz, Rahmi Aksungur , Nilüfer Ergin ve Haşim Nur Gürel‘in yaptığı sergi , güzel bir müzik dinletisi ve kokteyl ile açıldı. Katalog sponsorluğunu Sevil-Mazhar Basmacı‘nın üstlendiği sergi açılışına , sanatçılar, sanatseverler ve pek çok koleksiyoner katıldı.

Bu yıl tema “Dünya’da Hayat Var mı?” olarak belirlenmişti. Sanatçılar doğanın üretim ve tüketim çılgınlığı ile nasıl geri dönülmez bir şekilde yok edildiği konusuna dikkat çekmişler. Fosil yakıt kullanımı, küresel ısınma, iklim krizi, radyoaktif atıklar, endüstriyel tarımın zirai ilaçlarla kirlettiği verimsizleşen tarım arazileri, daha fazla kazanç için genetiği ile oynanıp kısırlaştırılan tohumlar, kirletilen, kurutulan şu havzaları , yok edilen ormanlar, türleri yok olan hayvanlar , bitkiler ve okyanuslarda her yıl artarak biriken plastik atıklar yeryüzünde yaşamı tehdit ediyor.

Sanatçılar öncü rol üstlenerek, toplumun diğer kesimlerinden önce 1960’lı yıllardan itibaren bu konuda eser verdiler. Arazi sanatında başlayarak , Yeryüzü sanatı, Arte Povera, Çevre sanatı, Ekolojik Sanat, Restorasyon sanatı gibi akımlarla, çevre konusu sürekli gündemde kaldı ve kalmaya da devam ediyor.

30 sanatçının konuya duyarlı heykel ve enstalasyon çalışmaları yaz boyunca Elgiz Müzesi’nin Terasında sergilenmeye devam edecek.

2001 yılında Türkiye’ nin ilk Çağdaş Sanat Müzesi olarak , koleksiyoner Sevda ve Can Elgiz tarafından kurulan Elgiz Müzesi’nde çok sayıda sanatçı ve Küratör sergileri düzenlenmiştir. Uluslararası kimliği ile iki bin metrekarelik tersini süreli açık hava heykel sergi alanı olarak kullanıma sunuyor ve her yıl farklı temalarla , birbirinden yaratıcı heykelleri , sanatsever ve koleksiyonerlerle buluşturuyor.

2013 yılında Elgiz Müzesi Koleksiyonuna Madrid IFEMA AMIGOS de ARCO – Uluslararası Koleksiyonerlik Ödülü verilmiştir.

*****

Read Previous

22 Haziran 2019 Cumartesi Günün Sergileri

Read Next

19 Mayıs 100.Yıl sergisi Piramid Sanat’ta açıldı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: