Büyükada’da Sıradışı Sergi açıldı

Her sanatçı bir renk , her renk bir festival

Büyükada’da Sıradışı Sergi açıldı

Haber ve Fotograflar : Nihal Güres

Adalar Kültür Derneği’nde sezon açılışı Uluslar arası sıra dışı bir sergiyle oldu. Japonya’dan Brezilya’ya kadar gelen Posta sanatı – mail art eserlerine , Elazığ İstiklal ortaokulu öğrencilerinin barış ve sevgi dolu mesaj- posta sanatı eserleri de katıldı. Öğretmenleri Derya Avcı‘nın yönlendirmesi ile eserleri üreten öğrencilerin çalışmaları büyük ilgi gördü.

Sergi açılışında Hasan Ferit Derman , gitar ve piyano ile dünya müziklerini çaldı. Sergi açılışına katılan sanatseverlerin dışında Ada’yı gezmeye gelen turistlerin de katılımıyla tam bir festival havası yaşandı.

Efsane sanatçı Semiha Berksoy‘un Nihal Güres‘in portresi , piyanonun üstünde asılıydı. Eser yoğun bir ilgi gördü. 1999 yılında yapılmış portre , sanatçının müzik ve resim sanatındaki üstün başarısının bir ifadesiydi.

Dünyanın her yerinden gelen eserler , müzik ve sanatın birlikteliği sanki Semiha Berksoy‘un , sanatın ve sanatçıların ölümsüzlüğünün kanıtıydı.

Semiha Berksoy‘u tanıdığım yıllarda, Ada’ ya arkadaşı Nevzat Kasman‘ı ziyarete giderdi.

Rahmetli Nevzat Kasman , Ayla Algan‘ın annesiydi. Çok samimi arkadaşlardi. Semiha Berksoy , Cihangir’de Pamir apartmanı’nda otururdu. Nevzat hanım ise Nişantaşı’nda.

Hergün telefonla konuşurlardı ve arada da birbirlerini ziyaret ederlerdi.

Nevzat hanım yazları Büyükada’da otururdu ve Büyük Kulüpte Geleneksel Ada sergilerini düzenlerdi.

Birbirleri ile sanat hakkında , aşk hakkında çok ateşli konuşmalar yaparlardı, onları dinlemek, söyleşilerine tanık olmak benim için muhteşem bir deneyim olmuştu. Nevzat hanım piyanosunun başına geçer, yazdığı , bestelediği tangolaı çalar, Semiha Berksoy ve bizler de zevkle dinlerdik.

Yıllar sonra , yine adada, yine müzik, piyano, sanat, dünyayı birleştiren eserler ve renklerle buluşunca onların ruhunu kalbimde hissettim, sanki benim gözlerimle ve ruhumla yeniden dünyaya bakıyorlardı.

Renklerin ve müziğin güzelliği , demek ki Çağları birleştirmek, zamanlar arasında ruhsal yolculuklar yapmak ve ölümsüzlügu hissettirmek.”

Sergiye katılan sanatçılar,

İsmet Arslan, Selin Asya Arslan, Dilek Doğu, Derya Tatari, Hasan Ozansoy, Özlem Seyhun, Zeynep İnceleme, Nihal Güres, Elazığ İstiklal ortaokulu öğrencileri ve Derya Avcı

Konuk sanatçılar,

Semiha Berksoy ve Tankut Bilge

Barış, sanat ve Aşk / posta sanatı projesi ; Düzenleyen Nihal Güres

09-15/ 06 / 2018 Adalar Kültür Derneği Büyükada

*****

Önceki

10 Haziran Pazar İstanbul&Ramazan

Sonraki

11 Haziran Pazartesi İstanbul&Ramazan

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar