Bedri Baykam ‘Sistem Eleştirileri’ kitabını tanıttı

Bedri Baykam

‘Sistem Eleştirileri’ kitabını tanıttı

Haber ve Fotograflar : Nihal Güres

  • Bedri Baykam’ın 29’uncu Kitabı olan ‘Sistem Eleştirileri’ kitabı 2 Hazirandan itibaren tüm kitapçılarda satışa sunulacak.

Bedri Baykam‘ın 29’uncu Kitabı olan ‘Sistem Eleştirileri‘ , Piramid Sanat‘ta tanıtıldı. Sanat dünyasının en önemli isimlerinin katıldığı toplantıda , Bedri Baykam kitabıyla ilgili açılış konuşmasını yaptı. Kitabın kapağında yer alan ‘Koyunlar’ ve ‘Boş Çerçeve ‘ , sanatçının yaşamındaki en önemli sanat olaylarından bazılarını anlatıyor.

KOYUNLAR

Koyunlar, AKM de açtığı sergide , sergi salonunda yer almıştı. AKM Atatürk Kültür Merkezi‘nde açılan ‘Koyun Platformu-Küratoryal Şizofreni’ adlı sergisine 41 tane koyun getirmişti.

BOŞ ÇERÇEVE

‘Boş Çerçeve’ ise hakkında en çok konuşulan yapıtlarından biri. New York‘da açtığı sergisinde 7 adet çift taraflı, tavandan asılan çerçeveler şeklinde sergilemişti. 180×120 veya 150×150 cm. civarında çerçeveler. Bu çerçevelerin ‘hiçlik’ kavramını sorguladığını, aslında bakana göre değişik kavramlar taşıdığını söylemişti. ‘Böyle sanat olur mu ? Bu ne saçmalık ! sorusunu sordurabiliyorsam, ne mutlu bana. Bunu yapamayan hiçbir sanatçı sanat tarihinde bir kapı açamadı. Diğer en malum tepki olan “bunu ben de yapardım!’a gelince; iki yanıtı var: “Evet, doğru , yapabilirdin, ama yapmadın. Başkası yaptı. Paul Klee veya Mondrian resimlerini de yapabilirsin rahatlıkla. Ama taklit olur, hepsi bu” şeklinde açıklamalar yapmıştı.

“BOŞ ÇERÇEVE” YILDIZ HOLDİNG’te

New York‘tan sonra İstanbul Sanat Fuarında da sergilendi ve en çok konuşulan eserlerden biri olarak gündem yarattı. 2013 yılında Murat Ülker 125.000 $ ödeyerek ‘BOŞ ÇERÇEVE’ yi satın aldı. Çokça tartışılan eser , YILDIZ HOLDİNG‘in koleksiyonundan Santiago Torres’ in interaktif sanal mekanli dijital ekranı ile birlikte sanatseverlerin sergideki ilgi odağı haline geldi. Sergide ‘Boş Çerçeve’ , Torres’in sanal mekanlı dijital ekranının önünde sergilendi. Murat Ülker, “ Bize göre artık boş degildiye açıklama yapmıştı.

Bedri Baykam her zaman Türk resim sanatında öncü olan bir isim. Sabri Berkel‘in deyimi ile Türk resim sanatının lokomotifi’.

Açtığı sergiler, yazdığı kitaplar ve Fenerbahçe’li olması, gazetelerde yazdığı cesur yazılar ile çok öncü bir sanatçı ve Türk sanatının ‘Dahi Çocuğu’. Ruhu her zaman taze , bir çocuk ruhu kadar heyecanlı ve sevgisini kaybetmemiş bir insan.

Sergi açılışında çok sevgili eşi Sibel Baykam, oğlu, annesi ve ablası da hazır bulundular, ne kadar sıradışı bir sanatçı olsa da aile ve sevgi konularında herkese örnek olacak kadar samimi ve içten.

Sevgili eşi Sibel Baykam‘da Bedri Baykam‘ın tablolarında kullandığı ‘I’m nothing but I’m everything’- Ben hiç bir şeyim ama aslında herşeyim– dövme olarak göğsüne yaptırmış.

Sistem Eleştirileri, üç ayrı kesim hakkında sanat dünyasının yoğun iç kavgaları ve tartışmalarından renkli bir demeti huzurlarınıza çıkarıyor: Çağdaş sanatçıları yok olmanın eşiğine sorumsuzca taşıyan müzayedecilerin bulandırdığı “piyasa” , siyasal tercihlerini ve arkadaş kliklerinin yönlendirebildigi ve en sert sanatsal ağız dalaşlarının dönebildiği küratoryal dünya ve nihayet sanatçıların katında resmen ‘yokları’ oynayan kararmış bir devlet -sanatçı ilişkisi”…..
Güzel magazin fotoğraflarının ve kahkahalı açılışların arka yüzlerinde hangi yoğun polemiklerin saklandığını merak ediyorsanız , Sistem Eleştirileri sizin için en doğru kaynak.

Sistem Eleştirileri , Baykam‘ın son 20 yıla yayılan eleştirel bakış açısını kapsıyor.

Piramid Yayıncılık’tan çıkan Sistem Eleştirileri , 2 Hazirandan itibaren kitapçılarda bulunacak.

*****

Read Previous

30 Mayıs 2019 Perşembe Günün Sergileri

Read Next

Adana Sinematek’te “Tokyo Hikayesi” gösterilecek

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: