“Artspace Germany” 5 Yıldır Beklenen Sergi Açıldı

“Artspace Germany” 

5 Yıldır Beklenen Sergi Açıldı

Haber : Nihal Güres

Fotograflar : Nihal Güres-Ayten Merki Özgökçen

İFA ve Goethe İnstitute -İstanbul işbirliği ile düzenlenen ARTSPACE GERMANY sergisi Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde açıldı.

20 yıldır dünyayı dolaşan sergi 5 yıl süren bir beklemeden sonra İstanbul’da gösterime sunuldu.

Küratörlügünü Ursula Zeller‘in yaptığı sergi 9 Şubat tarihine kadar Milli Reasürans sanat galerisi’nde izlenebilir.

Serginin basın bülteninde şu ifadeler kullanılmış;

Dünya üzerinde gelişen küresel ağlar , ülkelerin kendi kulturlerinin nasıl görünür kilinabilecegine dair soruyu yönetmeyi zorunlu kılıyor.Bircok Alman sanatçı 1950 li yıllarda , Paris ‘e veya 1960′ li yıllardan itibaren Newyork’ a göç etmesine karşılık,  diğer ulkelerin sanatcilari yaşam ve çalışma habitatlarini Almanya’dan yana kullandılar. Bu sanatçılar günümüzde yaşadıkları toplumun,  yerel sahnenin doğal bir parçası olarak algılanan yeni görsel dürtülerini işlerinde yansıtmaktan cekinmediler.  Alman sanatçıların yani sıra , özellikle Almanya’ ya göç eden bu sanatçılar , buradaki yaratıcı hayata şekil ve yön verdiler. 

Yıllar içinde Almanya’nın kültür ve sanat ikliminden  beslenen sanatçıları ve eserlerini bir araya getiren Artspace Germany sergisi, Avrupa uluslararası kültür politikası çerçevesinde düzenlenen ilk ulus ötesi sergi olmasi açısından önem taşımaktadır. “

Sergide dünya çapında tanınmış isimler var,

Armando,  Candice Breitz,  Tony Craig, Marianne Eigenheer,  Ayşe Erkmen,  Christine Hill,  Magdalena Jetelova , Per Kirkeby,  Joseph Kosuth , Marie- Jo Lafontaine,  Nam June  Paik,  Giuseppe Spagnulo ve Herman de Vries
Son otuz yılın örnek eserlerini İçinde barındıran sergi Almanya’da yaşayan ve uluslararası platformda tanınmış sanatçıların temalar,  medya ve günümüz sanat soylemlerinin ifade biçimleri üzerindeki anlam ve etkilerini taşımaktadır. 

Serginin açılış konuşmaları Göthe Enstitute başkanı , Küratör Ursula Zeller ve galeri yoneticisi Elvan Tekcan tarafından yapıldı. 

İnteraktif bir çalışmada, gelen misafirlerin fotoğrafları çekiliyor ve duvardaki Panora iyi dilekleri ile birlikte asılıyor.  Sanat kültürler arası dolaşıyor ve diyalog kuruyor.

Ayşe Erkmen ‘ in eski araba parçalarından yaptığı rengarenk heykel kutular yerleştirmesi de herkesin ilgisini çekiyor ve kutuların arasında dolaşanlar bol bol fotoğraf çekiyor.

Küratör Ursula Zeller , Serginin İstanbul’da bulunmasından dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.

Küratör dışında Açılışta serginin sanatçıları bulunmuyordu.

Milli Reasürans Sanat Galerisi
Adres : Maçka Caddesi No:35 Teşvikiye/Şişli

*****

0 Reviews

Write a Review

Read Previous

Cihan Demirci’den “Şiirzofren” imza günü

Read Next

13 Ocak 2018 PAZAR “Bankta 2 Kişi”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: