41.Cagdaş ve Modern Sanat Müzayedesi

41.Cagdaş ve Modern Sanat Müzayedesi

Haber ve Fotograflar: Nihal Güres

Beyaz Müzayede‘nin; 41.Cagdaş ve Modern Sanat Müzayedesi ,19 kasım 2017 pazar günü saat 14.00 de Orjin Plaza, Orjin Sanat Merkezi- Maslak ‘da yapılacak.

Türk resim sanatının eşsiz eserleri , Fahrelnissa Zeid‘den Fikret Mualla ve Komet‘e kadar pek cok muhteşem eser 18 Kasım 2017 Pazar gününe kadar Beyaz Art Space-Nişantaşı‘nda sergilenecek.

Fahrelnissa Zeid‘in öğrencisi Ufemia Rizk’i resmettiği 1981 yılında yaptığı “Feminty” adlı eseri müzayedenin başyapıtlarından. Ufemia Rizk ; Fahrelnissa Zeid’in en yetenekli bulduğu öğrencilerinden biriymiş.

Kızı tiyatro sanatçısı Şirin Devrim’in anlattığına göre Zeid’in 1974 de Amman’a taşındığı dönem hayatının en yaratıcı, üretici ve odüllendirici dönemi imiş. Amman’da 15 yıl boyunca resim dersleri vermiş ve bu öğrencileri ile çok yakın ve sıcak ılişkiler kurmuş. 1960’li yıllardan itibaren ağırlıklı olarak portre çalışmalarına yönelmiş ve atölyesinde öğrencilerini motive ederek onlarla birlikte sergiler düzenlemiş. Portrelerindeki dışavurumcu hassasiyeti bu eserlerini mükemmel kılıyor. Eserlerindeki bu masalsı anlatım hem yaşadığı döneme ışık tutuyor hem de izleyenleri kendine hayran bırakıyor.

Beyaz Müzayede‘nin 41.Cagdaş ve Modern Sanat Müzayedesi 19 kasım 2017 pazar günü saat 14.00 de Orjin Plaza, Orjin Sanat Merkezi- Maslak ‘da yapılacak.

*****

Önceki

Anadolu’ya Yolculuk Sergisi

Sonraki

“Kasım Rüzgarları 2” Karma Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar