TGC Yönetim Kurulu’ndan Selma Selçuker’e ziyaret

TGC Yönetim Kurulu’ndan

Selma Selçuker’e ziyaret

Haber : Necati MUMAY

  • 92 yaşında hala yazmaya ve resim yapmaya devam eden Selma Selçuker’e TGC Başkanı Turgay Olcayto ve Genel Sekreter Sibel Güneş Basın Müzesi’ne verdiği katkı nedeniyle şükran plaketi sundu

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, kıdemli gazetecileri ziyaret etmeyi sürdürüyor. Son olarak Cemiyetin kıdemli üyelerinden gazeteci-yazar, Selma Selçuker ziyaret edildi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu adına ziyarete Başkan Turgay Olcayto ve Genel Sekreter Sibel Güneş katıldı.

TGC Başkanı Turgay Olcayto, ziyarette TGC Basın Müzesi’ne katkı veren Selma Selçuker’e şükran plaketi sundu ve destekleri için teşekkür etti. Ziyaretten duyduğu mutluluğu dile getiren 92 yaşındaki Selma Selçuker, “Bu ziyaret benim için hediye oldu. Bize yıllardır hizmet eden Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne ve Basın Müzesi’ne hepimizin sahip çıkması gerekiyor. Geçmişte Basın Müzesi’ne bağışlarla, düzenlediğim, aracılık ettiğim sergilerle destek verdim. Müze hepimizin hafızası. Meslektaşlarımı Müze’yi desteklemeye davet ediyorum” diye konuştu.

Selma Selçuker sözlerini şöyle sürdürdü:

“92 Yaşındayım. Mesleğim gazetecilik ve halkla ilişkiler danışmanlığıydı. Nedret Selçuker eşimdi. Tam 54 yıl süren evliliğimiz oldu. Eşim gazeteci, diksiyon hocası, şiir sunucusu, spiker, devlet sanatçısıydı. Güzel bir ses bıraktı yaşama. Ben de onun gibi güzel bir ses bırakmaya çalışıyorum. Çocuğumuz yok ama çalıştığım vakıflarda destek olduğum bursiyerlerim oldu. Çoğuyla hala görüşüyorum. Onlar benim için çok candan çocuklar. Şu an huzurevinde kalıyorum. Yaşlılığımda huzur evine gitmeyi hep düşünürdüm. Çocuğum olsa da beraber oturmayı tercih etmezdim. Sanatçı Yaşam Evini, tesadüfen öğrendim, müracaat ettim. Üç yıldır buradayım Bütün çalışanlar çok sevecen ve güler yüzlü. Çamaşırımız yıkanıp ütüleniyor, odalarımız temizleniyor. Sağlık sorunlarımız hemen çözülüyor. Sinema, tiyatro, konser, piknikler, kahvaltı ve yemek gezmeleriyle günlerimiz doluyor. Kendi çapımda her gün spor yapıyorum. Mutluyum.”

Gazetecilik mesleğinin severek yapılmasının önemine işaret eden Selma Selçuker, “Gazeteciler kendilerini kültür, sanat alanlarında zenginleştirmeli. Sinema, tiyatro, sergi etkinliklerini takip etmeli. Düzenli kitap okunması son derece önemli. Bir de işlerini hiç ertelemesinler. Kitap yazacaklarsa yazsınlar. Yapmak istedikleri haberleri hemen yapsınlar. Rahmetli Vasfi Rıza Zobu derdi ki, ‘Kızım şu mezarlıklara bak. Bu mezarlıklar işlerini yarına bırakanlarla dolu’ derdi. Ben de işimi yarına bırakmamaya çalışıyorum. Çalışmayı sürdürüyorum.”

SELMA SELÇUKER KİMDİR?

İstanbul’da doğan Selma Selçuker, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ne bağlı Gazetecilik Bölümü mezunu. Uzun yıllar Dünyanın Sesi Gazetesi’ni çıkardı. Selma Selçuker’in çeşitli gazete ve dergilerde yazıları yayınlandı. Yazarın özel meraklarından olan “Ses Arşivi”nde; Haldun Taner, Elif Naci, Süreyya Ağaoğlu, Safiye Ayla, Füreya Koral, Bedia Muvahhit ve Vasfı Rıza Zobu gibi önemli yazar ve sanatçılar yer alıyor. Selma Selçuker, gazeteciliğinin yanı sıra; birçok vakıf ve derneğin üyesi. Atatürk’ü ve değerlerini çok yönlü olarak ele alan yazılarıyla ilgi çeken Selçuker, Ata’ya olan duygularını Cumhuriyet’in 75. yılında bir kitapla dile getirdi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi ve sürekli  basın kartı taşıyor.

*****

Read Previous

İstanbul’un Güzellikleri ; Dolmabahçe Çay Bahcesi

Read Next

“Yaşanmıyor Yokluğunda” dijital platformlarda

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: