TGC Orhan Birgit için Başsağlığı Mesajı Yayınladı

TGC Orhan Birgit için

Başsağlığı Mesajı Yayınladı

Haber : Necati MUMAY

  • Orhan Birgit’in cenazesi 17 Ekim 2019 Perşembe günü kılınacak öğle namazının ardından Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camisi’nden alınarak Edirnekapı Sakızağacı Mezarlığı’nda toprağa verilecek.
  • TGC Yönetim Kurulu “Orhan Birgit’in ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz”

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Üyesi, Basın Şeref Kartı Sahibi Gazeteci Orhan Birgit 15 Ekim 2019 Salı günü vefat etti. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu‘nun yayınladığı başsağlığı mesajında “Gazetecilik mesleğine uzun yıllar başarıyla hizmet veren, önceki Bakanlarımızdan Orhan Birgit’i kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz” denildi.

Orhan Birgit’in cenazesi 17 Ekim 2019 Perşembe günü kılınacak öğle namazının ardından
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camisi’nden alınarak Edirnekapı Sakızağacı Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

ORHAN BİRGİT KİMDİR?

1927 yılında Kars’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. Mesleğe 1945 yılında Mersin Akın Gazetesi’nde muhabir olarak başladı. Sırasıyla Memleket, Ulus, Dünya, Yeni Sabah Gazeteleri’nde çalıştı. Sahibi olduğu Kim Dergisi’nde Yazı İşleri Müdürü, Genel Yayın Müdürü ve Köşe Yazarı olarak görev yaptı. Cumhuriyet Gazetesi’nde ‘Düzyazı’ başlığı altında haftada üç gün köşe yazıları yayınlandı.

1965 yılında İstanbul Milletvekilliği, 1974 yılında da Turizm ve Tanıtma Bakanı olarak görev yaptı. Aynı dönemde Hükümet Sözcülüğü görevini de üstlendi. Hürriyet Vakfı İletişim ve Eğitim Merkezi’nin kurucu üyesi olarak da etkin çalışmalarda bulundu. Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu üyeliği ile Yürütme Kurulu Başkanlığı da yapan Birgit’e Anadolu Üniversitesi Senatosunca Fahri Doktora ünvanı verildi. Anadolu, Galatasaray ve Marmara Üniversiteleri’nde ders, panel, seminer ve konferanslar veren Orhan Birgit 1998 yılında TGC Burhan Felek Basın Hizmet ödülüne değer görüldü. Bir dönem Basın Konseyi Başkanlığı’nı da yürüten Basın Şeref Kartı taşıyordu.

*****

About Necati Mumay

Siirt'te doğan Naceti Mumay; Siirt ESE mezunu. Gazeteciliğe 1963 yılında yerel medyada başladı., 1986’de ulusal medyaya geçiş yaparak Türk Haberler Ajansı (THA), Günaydın, Milliyet, Cumhuriyet, Sabah ve Akşam gazetelerinde çalıştı. İki oğlu ve bir torunu da gazeteci olan Mumay, halen İstanbul Sanat Magazin, İstanbul Flaş, Vatan, Son Söz gazetesi, Pervin Özen Art ve Magazin Duayeni haber sitesi gibi yayın organlarına kültür sanat haberleri yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.