Sadettin Kaynak’ın yaşamı film oluyor

Klasik Türk Müziği’nin önemli ismi

Sadettin Kaynak’ın yaşamı film oluyor

Haber : Necati MUMAY

Klasik Türk Sanat Müziği’nin en önemli temsilcilerinden ve bestecilerinden Sadettin Kaynak’ın yaşam öyküsü beyaz perdeye taşınıyor.

Prof. Dr. Suat Gezgin

Senaryosunu ünlü aktör Altan Akışık’ın kaleme aldığı, yapımcılığını deneyimli sinemacı Atilla Gökbörü’nün üstlendiği, yönetmen koltuğuna Albatrosun Yolculuğu filmiyle tanınan ünlü romancı Cengis Asiltürk’ün oturduğu, genel koordinatörlüğünü ise Prof. Dr. Suat Gezgin’in yaptığı SADETTİN/ Mûsiki Dehâsı Hâfız adlı film, Sadettin Kaynak’ın 1952 yılında, henüz 57 yaşındayken bir müzik çalışması sırasında felç geçirmesiyle değişen trajik hayat hikâyesini konu ediyor.

Altan Akışık

“Özel bir kişiliği canlandırmanın heyecanı içindeyim”

Senaryosunu Altan Akışık’ın kaleme aldığı filmde Sadettin Kaynak rolünü de Akışık üstleniyor. Kaynak’a fiziksel benzerliğiyle dikkat çeken Akışık, eserleriyle dehâ seviyesine ulaşmış, Klasik Türk Müziği’nin önemli ismini canlandırmanın kendine özel bir heyecan verdiğini söylüyor. “Bu sefer, nevi şahsına münhasır (özel) bir kişiliği canlandırmanın heyecanı içindeyim” diyen usta aktör, Sadettin Kaynak’ın hayat boyu çok çalıştığına vurgu yapıyor. Kaynak’ın bir yandan güfte ve beste çalışmaları, bir yandan imam yardımcılığı ve sonra da Yavuz Sultan Selim ve Sultanahmet camilerinde baş imamlık yaptığını belirten Akışık, bu rolü oynamayı adeta tarihi bir görev bildiğini vurguluyor.

SADETTİN/Mûsiki Dehâsı Hâfız adlı senaryo üzerinde yıllardır çalışan, aynı zamanda filmin başrol oyuncusu olan Akışık; canlandıracağı Sadettin Kaynak’ın insanüstü gayretle çalışmaktan dolayı vücudunun erken sayılabilecek bir yaşta yıprandığını; bu nedenle, filmin hayli uzun bölümlerinde “felçli” bir karakteri canlandıracağını söylüyor.

Sanatçılara benzeyen kişilerin bulunması için kampanyalar düzenlenecek!

Sadettin Kaynak’ın yaşamı boyunca 850 kadar müzik bestelemesine ve çalışkanlığına karşın yoksulluk içinde yaşamasının anlatıldığı filmde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere; Safiye Ayla, Hamiyet Yüceses, Deniz Kızı Eftelya, Müzeyyen Senar, Münir Nurettin Selçuk, Alâeddin Yavaşça ve Selahattin Pınar gibi önemli isimler de karşımıza çıkıyor. Yapımcı Atilla Gökbörü, bu nadide sanatçıların benzerlerinin bulunabilmesi için, yarışma ve kampanyalar düzenlemeye hazırlandığını belirtiyor.

*****

Read Previous

Altın Koza’da Ödüller Sahiplerini Buldu

Read Next

İSTEB-BEZE İşbirliği İmza Töreni

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: