Halil Akdeniz’den “İMGELERİN İZİNDE’

Prof. Dr. Halil Akdeniz’den “İMGELERİN İZİNDE’

Haber ve Fotograflar : Necati MUMAY

Resim çalışmalarıyla dikkat çeken Prof. Dr. Halil Akdeniz Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi üzerindeki Kare Sanat Galerisi’nde düzenlenen Kültür İmleri sergisinde, sanatının soyuttan kavramsala, kavramsaldan kavram ötesine uzanan yolculuğunun son iki yılda ürettiği, bu günü ve geleceği işaret eden işlerinden bir seçki sundu…

KÜLTÜR İMLERİ…

Serginin sunumunda verilen bilgilerde, sanatçının 1970’li yıllarda ortaya çıkmaya başlayan imgelerle düşünme ve imgeler üzerinden düşünme ve araştırma mantığı, zaman içinde sanatının farklı plastik ve kavramsal dönüşümler geçirmesine zemin hazırladığı vurgulandı.

Akdeniz’in “Kültür İmleri/Cultural Signs” adlı kitabının yazarı Prof. Rıfat Şahiner de, sanatçının bu yönünü şu cümleler ile anlatıyor:

“Halil Akdeniz’in sanatı kategorize edilmesi bir hayli güç görünen ve plastik kaygılarla kavramsal yapılaştırma prensiplerinin belli bir izleğe dayandığı evrimci bir çizgi izlemekte. Bu evrilme, anlamın ve biçimleme sorunlarının birbirini tetiklediği, simgelerin, imgelerin, göstergelerin sürekli devinerek yeni olasılıkları açığa çıkardığı özgün bir sanat anlayışını görünür kılıyor” (Rıfat Şahiner; Halil Akdeniz ve Kültür İmleri, Sunuş yazısı, Masa Yayınları, 2015, İstanbul).
Serginin 19 Mart akşamına kadar izlenime açık tutulacağı bildirildi.

Adres; Kare Sanat, Abdi İpekçi Caddesi Ada Apt. No: 22 Kat: 2 D: 8 – Nişantaşı/İstanbul

*****

Önceki

“Çiftler” Sergisi Akyol Sanat’ta Açıldı

Sonraki

11 Şubat Cumartesi TİYATRO OYUNU

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar