Ortak Sergi ; “Hafıza Kürü”

Ayça Ceylan & Ahmet Rüstem Ekinci’den…

Ortak Sergi ; “Hafıza Kürü”

Haber ve Fotograflar: Necati MUMAY

Şişli Halaskargazi Caddesi üzerinde faaliyet gösteren Antonina Sanat Galerisi, Ayça Ceylan & Ahmet Rüstem Ekici ikilisinin “Hafıza Kürü” isimli ortak sergisine ev sahipliği yapıyor. Serginin açılış kokteyli Antonina Turizm merkezinde kalabalık bir davetli sanatçı ve sanatseverin katılımıyla gerçekleşti…

Mine Sanat Galerisi yönetimindeki Antonina Sanat Galerisi’nin “Hafıza Kürü” adını verdiği sergide bir araya gelen işler hafızayı aramanın o kadar da zor olmadığına odaklanarak izleyiciyi geçmiş hatıraların ve yaşanmışlıkların izlerini sürmeye davet ediyor. Serginin sunumunda yapılan açıklamada “Benimsenmiş/dayatılmış olgulara karşı duruşun göstergeleri olarak sanatçılar ürettikleri serileri ile sanatın yalnızca sanatı icra edenler için değil, izleyici üzerinde de etki bırakan, iyileştirici gücüne vurgu yapıyorlar” denilerek şu görüşlere yer verildi:

“Sanatçılar Ayça Ceylan ve Ahmet Rüstem Ekici, farklı konularda ve farklı medyumlarla mekâna özgü ürettikleri işleri yoluyla bizleri hafızayı aramak ve unutulanı hatırlatmak üzere bir yolculuğa davet ediyorlar. Sergide ‘nemf’ serisinin bir bölümünü tanık olacağımız Performans Sanatçısı Ayça Ceylan, hızla büyüyen İstanbul’un her geçen gün biraz daha kaybolan sahillerine odaklanıyor. Nemf, Kilyos’tan Karaköy’e kadar uzanan beden-mekan yapılanması üzerine uzun dönemli bir deneydir. Deneyde 20. yy’da İstanbul’da açılan plajlar ve 1970’lerde bu plajların çoğunun kapatılması performans sanatçısının nemf (su perisi) personası üzerinden inşa edilir. Nemf Kilyos’tan karaya çıkıp karadaki tanıdıklarıyla buluşan bir su perisidir. Ancak plajların ve zamanla sahillerin de kapatılması üzerine karaya sıkışıp kalır. Her geçen anla beraber hafızasını parça parça şehirdeki bazı alanlara bırakan su perisi, plajların yüzmenin yanı sıra cinsiyetler arası bariyerlerin kırılması ve sosyalleşme açısından önemini karşılaştığı kişilere aktarır. Bu aktarımlar fotoğraf, video, günlük ve çeşitli malzemeler aracılığıyla ile arşivlenmektedir. Performansın Kilyos, Rumeli Feneri ve Sarıyer Merkez bölümü tamamlanmıştır”

Serginin 2 Haziran tarihine kadar izlenebileceği bildirildi.

Adres: Antonina Sanat Galerisi, Ergenenkon Mahallesi Halaskargazi Caddesi No: 9/1 (Kenter Tiyatrosu üstü) Harbiye-Şişli/İstanbul…

*****

Önceki

9 Mayıs Çarşamba Günün Sergileri

Sonraki

10 Mayıs Perşembe Günün Sergileri

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar