“Ölünce de Kırmızı Ruj Sürüyor musunuz?”

Nihal Güres &

“Ölünce de Kırmızı Ruj Sürüyor musunuz?”

Haber : Necati MUMAY

Yurt icinde ve yurt dışında pekcok sergi ve atölye çalışmalarına katılan Nihal Güres‘in neredeyse 2 yıldır üzerinde çalıştığı ‘Güncel Roman ‘ denemesi ‘Ölünce de KIRMIZI RUJ SÜRÜYOR MUSUNUZ ‘ adlı romanı Nişantaşı Niş Art Galerisi‘nde ve Kadıköy Sineması Fuaye Sanat Galerisi‘nde açılan sergi etkinlikleri ile birlikte basına tanıtıldı. Dostları ve sevenleri sanatçıyı yalnız bırakmadı ve Kitaplarını imzalattılar.

Çok lüks bir yaşlılar bakımevinde geçen romanda, Sophia Loren‘e benzeyen bir ‘Diva’ , Salvadore Dali‘nin bıyıkları ve Cemal Süreya’nın ‘Elma’ şiiri başrollerde rol alıyor ve okuyucuyu hem gülümsetip hem de aynı anda gözyaşlarına boğabiliyor.

Kadıköy Sineması Fuaye Sanat Galerisi‘nde 15 ekim’e kadar açık kalacak olan “SOMBAHAR” sergisi kapsamında, Nihal Güres kitabını imzalayamaya devam ediyor.

Sanatçı Kasım ayında açılacak Tüyap Kitap fuarında da Berfin Yayıncılık Standında kitabı ile yer alacak.

Sanatçının daha önce de yayınlanmış bir öykü kitabı nadirkitap.com‘da satılıyor, baskısı tükenmiş.

NİHAL GÜRES Kimdir?

İstanbul Üniversitesi Klasik Diller Ve Filoloji bölümünde egitimini tamamlayan Nihal Güres, resim çalısmalarına Türk resminin ustalarından Sabri Berkel ile basladı. Sabri Berkel ile İstasyon sanat Akademisinde çağdaş sanat çalısmaları yapan Güres, aynı zamanda Hülya Düzenli ile hem atölye çalışmalarına katılmış,hem de yurt dışı sanat incelemeleri ve sanat seminerlerine katılmıştır. Basın Müzesinde Neşe Aybey ile minyatür çalışmalarında, Remzi Köklü ile kağıt yapım atölyelerinde, Semiha Berksoy ile hem dostluk hem de sanatsal birlikteliklerde bulundu. IMOGA Baskı Müzesi’nde baskı teknikleri ve gravur calısmaları yapan Güres heykel ve seramik alanında da çalısmalarda bulundu ve gerek yurt içi gerek yurt dışında cesitli atölyelerde çalışarak bir cok başarılı workshoplara ve sergilere katıldı. İlk sergisini 1993 yılında hocası Sabri Berkel’in desteğinde ve yönlendirmesinde açan sanatçı bugune kadar 30’dan fazla kisisel ve yüzlerce karma sergiye katıldı. Yayınlanmış öyküleri bir cok yarışmada övgüye değer bulunmuş olup sanatçının renkli kişiliğini ifade etmeye vesile olmuştur. Yaşama sanatı aşığı Nihal Güres eserlerinde kullandığı farklı malzemelerle Yaşam Coşkusunu yansıtmayı amaçlamaktadır.

Yurt dışında da pek çok sergiye katılmış olup, Güzel Sanatlar Birligi, Saküder, ve Rekreasyon Dernekleri’nde üyedir.

Eserleri yurt içi ve yurt dışında pek çok koleksiyonlarda yer almaktadır.

Her türlü malzeme çeşitliliği ile eserlerinde ironik vurgulamaları başarı ile gerçekleştirmektedir.

www.nihalgures.com

nihalgures333@gmail.com

nihalgures34@gmail.com

*****

Read Previous

Sistemin Yarattığı Canavar: JOKER

Read Next

8 E K İ M 2019 S A L I  Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: