N.Simay Bodur sergisi: ‘Simayca Bir Maya Hikayesi’

N.Simay Bodur sergisi:

‘Simayca Bir Maya Hikayesi’

Haber ve Fotoğraflar: Necati MUMAY

  • İstanbul Beyazıt’taki tarihi Antik Cisterna Otelinde açılan ‘Simyaca bir Maya hikâyesi’ başlıklı sergi oldukça beğenildi…
  • 12 Şubat akşamına kadar Sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

Nuriye Simay Bodur‘un İllüstrasyonlarından oluşan “Simayca bir Maya hikayesi” İllüstrasyon Sergisi Cisterna Antik Otel‘de düzenlenen bir kokteylle sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Serginin açılış kokteyli tarihi bir mekanda gerçekleşirken, oldukça renkli geçti…

Sergide bir konuşma yapan sanatçı, “55 Seenede 35. Sergiyi açmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Biz aslında mayaların son dönemindeyiz” diyerek sözlerini özetledi. İllüstrasyon Sanatının önde gelen isimlerinden olan sanatçı sergiyle ilgili olarak şu görüşleriniz dile getirdi:

ZAMAN…

“Nasıl geçiyor, neler getiriyor, neleri alıp götürüyor… Zamanın yaşamdaki izdüşümü tarihler… Yaşandığı anda belki de bize önemli gelmiyor… Belki de biz onları yaşarken şimdiki farkındalık penceremizden bakamamıştık yaşama… 1985 yılında daha öğrenciyken açmış olduğum ilk kişisel sergimin üzerinden tam 35 yıl geçtiğini ve bu sergilerimi alt alta dizdiğimde 55. sergime hazırlık yaptığımı farkettiğim andan itibaren tatlı telaşlar, huzurlu yorgunluklar sardı beni… Bu sergide sizleri zaman yolculuğuna çıkarmak istiyorum… Daha doğrusu zamanlar arası bir iletişim ve algı sentezine… 17.000 bin yıllık bir Maya kültürünün çizimlerinin içi; Bedri Ruhselman’ın İlahi Zaman ve Kainat, Ergün Arıkdal’ın Büyük Sentez: Tekamül ve Aristotales’in Ruh Üzerine kitaplarını kapsıyor. Sanatın ve bilginin “zamanüstü” harmanına bir de 1500 yıllık Bizans Sarnıcı ev sahipliği yaparsa… Bu keyifli yolculukta sizlerle birlikte olmak beni mutlu edecektir. Sevgilerimle…”

Simay Bodur‘un “Simayca Bir Maya Hikayesi” İllüstrasyon Sergisi Antik Otel Antik Cisterna Sergi Salonu‘nda 12 Şubat akşamına kadar Sanatseverler tarafından ziyaret edilebilecek.

Antik Otel Antik Cisterna Sergi Salonu

Adres: Ordu Caddesi Sekbanbaşı Sokak No: 6 Beyazıt-İstanbul

*****

Önceki

IRKÇILIĞA ‘TAVŞAN’ BAKIŞI… – Film

Sonraki

3 Şubat 2020 Pazartesi Günün Sergileri

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar