“KÖK” Sergisi Galeri Bohem’de Açıldı

“KÖK” Sergisi Galeri Bohem’de Açıldı

Haber ve Fotoğraflar: Necati MUMAY

  • Kök/Herıtage isimli karma resim sergisinde üç kişinin eserlerine yer verildi. Galeri Bohem’in yeni mekânındaki bu ikinci sergi sanatseverlerin beğenisini topladı…
  • Sergi 28 Şubat akşamına kadar izlenime açık tutulacak.

Beyoğlu Tünel’deki yeni yerine taşınan Galeri Bohem, Hülya Düzenli, Can Berk Koç ve Sıla Güven’in farklı malzeme teknik ve konseptlerde 35 kadar yapıtının yer aldığı ‘Kök/Heritage’ isimli sergiye ev sahipliği yapıyor.

Serginin açılış kokteylinde çok sayıda davetli sanatçı ve sanatsever hazır bulundu. Galeri Bohem sahibi Burcu Erkan Salman, konuklarıyla ayrı ayrı ilgilenerek personeli ile birlikte ağırladı. Etkinliğin sunumunda verilen bilgide ‘Kök’ adı tanımlanırken şu bilgiler aktarıldı:

KÖK…

“Kök, bir dilde önceden beri mevcut olan, sonradan uydurularak üretilmeyen sözcüklere denir. Yeni bir kavramı ya da varlığı karşılayabilmesi için hali hazırda var olan köklere ekler getirilir, yeni kelimeler türetilir. Türetilen bu kelimeler topluluğuna da ‘Kök Ailesi’ denilmektedir. İşte sözlüğe göre, Kök kavramı bu serginin üst başlığı olmuştur. Sergi, sanatçılarının birbirleriyle ve kendi hayatları üzerinden ortaya koyuşlarına dairdir. Sergide bir araya gelen sanatçılar bir bitkinin toprağa bağlanması gibi, bu yolculukta birbirleriyle bağlanmışlar”

SANATÇI AİLE…

Konuyla ilgili düşüncelerini anlatan Hülya Düzenli ise, bu yolculuğun uzun bölümünde yer almış bir kişi olarak şunları dile getirdi: Biz yakınlıkları uzun yıllara dayalı ve umarım uzun yıllara dayanacak bağlara sahibiz. Bu Kök’e, bu güzel mirasa şöyle bakalım. Bir anne olarak oğlum Can Berk Koç ile sanat yolculuğunu paylaştım. O tamamen farklı ustalarla çalıştı. Ancak şüphesiz küçücük yaşlarından itibaren birlikte resim yaptık, birlikte gezdik, birlikte öğrendik, birlikte deneyimledik. Sonra evlendi ve bize harika bir kız evlat geldi. Sıla Güven aynı zamanda öğrencim olduğundan bu yolculukta öğrenmeler ve deneyimler geliştirdik. Hem akrabalık hem usta-çırak bağlarına sahibiz. Her birimiz kendi bağımsız yolculuğumuzu yürütüyoruz. Sanat kavram ve uygulamalarında farklı yaklaşımları ortaya koyuyoruz. Ortak yaklaşımımız; sanatın özgür, kültürel ve sosyolojik duyarlılığa sahip, plastik ve kavramsal yetkinlik içeren, özgün dilini yakalamaktır diyebilirim. Bu yaşam ve sanat yolculuğunda her durumda birbirimii destekleriz. Kimya alanında kök; Olağan şartlarda çevresinden yalıtılamayan ancak birçok tepkimede nitelik değiştirmeden geçebilen atom kümesidir. Bu sergide yer alan bizler aynı atom kümesi gibi birlikte yaptığımız bu yolculukta kişisel yetkinliklerimizle var olmanın duruşuna sahibiz diye düşünüyorum. Sergimize tüm yakınlarımızı, dostlarımızı, sanatçıları, öğrencilerimizi, sanat emekçileri ve sanatseverleri bekliyoruz…

Sergi 28 Şubat akşamına kadar izlenime açık tutulacak.

Adres: Galeri Bohem, Şahkulu Mahallesi İlk Belediye Caddesi, Vural Arıkan Apt. No: 5/2 – Tünel/Beyoğlu-İstanbul…

*****

Önceki

11 Şubat 2018 Pazar Günün Konseri

Sonraki

12 Şubat Pazartesi “Gülten Akın 85 Yaşında”

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar