Jose Saramago “Atılan Adımların İzini Sürmek”

Jose Saramago “Atılan Adımların İzini Sürmek”

Haber ve Fotograflar : Necati MUMAY

  • Yazar José Saramago’nun doğumunun 100. yılı, 9 – 27 Kasım 2022 tarihleri arasında “Atılan Adımların İzini Sürmek” adlı sergi ile İstanbul Schneidertempel Sanat Merkezi’nde kutlanıyor.

José Saramago Vakfı koordinatörlüğünde dünyanın birçok ülkesinde eşgüdümlü olarak gerçekleştirilen sergi, Saramago’nun hayatından kesitler sunuyor. Saramago’nun çocukluğundan başlayıp hayatındaki önemli kırılma noktalarını ve eserleri üzerinden yazınında nasıl ustalaştığını gözler önüne seriyor. Bir köylü çocuğundan sözleri uluslararası etki yaratan “bir bilge”ye dönüşmesini dönüm noktalarıyla gösteriyor.

José Saramago Vakfı’nın hazırladığı ve Camoes Enstitüsü ile Portekiz Büyükelçiliği tarafından desteklenen sergi, Schneidertempel Sanat Merkezi’nde 27 Kasım‘a kadar görülebilir. Sergi hakkında hakkında gelişmeler için Schneidertempel Sanat Merkezi web sitesi ve sosyal medya sayfaları (Facebook, Twitter, Instagram) takip edilebilir.

Schneidertempel Sanat Merkezi

Adres : Bankalar Caddesi Felek Sokak No: 1 Karaköy

José Saramago Hakkında

José Saramago 16 Kasım 1922 yılında Portekiz’in Azinhaga Ribatejo kentinde yoksul bir köylü ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Lizbon’da öğrenimine devam ederken ekonomik nedenlerden dolayı okulu bırakmak durumunda kaldı. Makinistlik eğitimi aldıktan sonra teknik ressamlıktan redaktörlüğe, editörlükten çevirmenliğe kadar birçok işte çalıştı.

İlk romanı Günah Diyarı 1947’de yayımlansa da uzun bir süre yeni roman yayımlamadı. Yayınevlerinde editör, çevirmen olarak çalıştı. Diaro de Lisboa ve ornal do Fundao gazetelerinde çalıştı. 70’li yıllarda daha çok şiir ve gazete yazıları türünde eser verdi, bunları kitaplaştırdı. 1976’da Ressamın Günlüğü adlı romanını yayımladı ve kendini tümüyle kitaplarına verdi. 1982 yılında yayımlanan Baltasar ile Blimunda adlı eseriyle uluslararası üne kavuştu. Bu romanıyla Pen Club başta olmak üzere birçok ödüle değer görüldü.

Bu önemden sonra, art arda romanlar yayımladı ve hem ulusal hem de uluslararası birçok ödül aldı. 1992’de yayımlanan İsa’ya Göre İncil romanı dolayısıyla muhafazakâr kesimlerin tepkisini çekti. Portekiz Hükümeti romanın Avrupa Edebiyat Ödülü kısa listesinden çıkarılmasını istedi. Bunun üzerine Portekiz’i terk etti ve Lanzarote’de gönüllü sürgün olarak yaşadı. 1998 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne değer görüldü. 2010 yılında hayata veda etti.

*****

Read Previous

RekDer Başkanı Ören “Yolumuz SEN’sin”

Read Next

Müstakbel Damat Filminin Galası Gerçekleşti

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: