Hayrettin Sönmez’den ‘Doğayı Kuşatan Şiirsellik’

Hayrettin Sönmez’in sergisi;

‘Doğayı Kuşatan Şiirsellik’

Haber ve Fotoğraflar: Necati MUMAY

  • Hayrettin Sönmez’in ‘Doğayı kuşatan şiirsellik’ isimli kişisel sergisi Nişantaşı Galeri İdil’de 13 Aralık tarihine kadar izlenime açık tutulacak.

Deneyimli resim atölyesi sahibi Hayrettin Sönmez, son kişisel sergisi ile Nişantaşı Valikonağı Caddesi üzerindeki Galeri İdil’de sanatseverlerin karşısına çıktı. Sönmez’in “Doğayı Kuşatan Şiirsellik” başlıklı resim sergisinin açılış kokteyli çok sayıda davetli sanatçı ve sanatseverin katılımıyla gerçekleşti…

PEYZAJ RESSAMI…

Ağırlıklı olarak kendini ‘peyzaj ressamı’ olarak tanımlayan Sönmez’in sergisiyle ilgili yapılan sunumda şöyle denildi:

“Resimleri, çağdaş sanat gelişmeleri ve yeni yönelişlerle birlikte, eski ustaların çalışmaları doğrultusunda olduğu kadar, her ressamın yaptığı gibi kendine has yorumuyla Anadolu ve İstanbul’dan yaptığı peyzaj çalışmalarıyla yoluna devam etmektedir. Serginin isminde belirtildiği gibi gerçekten Sönmez’in yağlı boya tekniğiyle yaptığı resimlerinde doğanın şiirsel hazzını hissetmemek mümkün değildir. Doğadan tuvallerine yansıyan her nesnenin şiirsel bir bütünlük ile ele alınması ve bu temayla yaptığı resimlerde doğanın her karesinin doyumsuz armonisi ve düzeni izleyiciyi de şiirsel bir duyguyla kuşatıyor. Örnek vermek gerekirse; sanatçının resimlerinin herhangi bir yerinde kullandığı deve dikeninin bile tüm tuvalde yarattığı aurayı Galeri İdil’deki sergisinde görmek mümkündür”

KENDİNİ ŞÖYLE TANIMLIYOR:

Sanatçı ise, kendisiyle ilgili olarak, “Doğa yorumun kendisidir. Sanatçının yorumu da görüp seçtiği komposizyon ile birlikte renk anlayışı ve tekniğidir. Resim hissetmektir benim için ve konularımı oluşturan objelerle aramdaki duygu alışverişidir. Resimlerimde izleyenlerimin de aynı duygularla yaşamasını istiyorum. Doğa vazgeçilmezdir benim için; dilerim doğa tüketilemez” şeklinde konuştu…

Serginin 13 Aralık tarihine kadar izlenime açık tutulacağı bildirildi.

Adres: Galeri İdil, Valikonağı Caddesi No:45-47 Nişantaşı/İstanbul

*****

About Necati Mumay

Siirt'te doğan Naceti Mumay; Siirt ESE mezunu. Gazeteciliğe 1963 yılında yerel medyada başladı., 1986’de ulusal medyaya geçiş yaparak Türk Haberler Ajansı (THA), Günaydın, Milliyet, Cumhuriyet, Sabah ve Akşam gazetelerinde çalıştı. İki oğlu ve bir torunu da gazeteci olan Mumay, halen İstanbul Sanat Magazin, İstanbul Flaş, Vatan, Son Söz gazetesi, Pervin Özen Art ve Magazin Duayeni haber sitesi gibi yayın organlarına kültür sanat haberleri yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.