Genco Gülan “Antik Gelecek” Heykel sergisi

Genco Gülan “Antik Gelecek” Heykel Sergisi

Haber ve Fotoğraflar: Necati MUMAY

  • Genco Gülay’ın “Antik Gelecek” isimli heykel sergisi Kadir Has Üniversitesi KHAS Sanat Galerisinde açıldı. Açılışa kalabalık bir izleyici topluluğu katıldı…

Kadir Has Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Galeri KHAS, Küratörlüğünü Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman’ın yaptığı Genco Gülan’ın ‘Antik Gelecek’ isimli sergisine ev sahipliği yapıyor. Serginin açılış kokteyline davetliler, sanatçılar, sanatseverler ve öğrenciler katıldı…

Sergide, sanatçı Genco Gülan’ın çeşitli dönemlerde yaptığı heykelleri farklı bir bağlamda ve içerikte biraraya getiren ‘Antik Gelecek’ sergisi sanatseverlerle buluşuyor. Serginin sunumunda sanatseverlere seslenen Küratör Kahraman, Genco Gülan heykellerinin önemli bölümünün antikiteyle iç içe geçtiğini belirtti. Kahraman, özetle şunları kaydetti:

Gülan; antikitenin kusursuz, platonik idealar etrafında kurulmuş yapıtlarını deforme eden bir anlayışa sahip olup birden fazla düzlemde açılımları olan bir yaklaşım. İdeal/kusursuz bir şekilde oluşturulmuş ve ana maksadı gene ideal bir güzellik sunmak olan bu yapıtların mevcut deformasyonu sadece söz konusu idealizasyonun gerçeklik temeline çekilmesini içermiyor. Tam tersine sanat yapıtının gerçekliğini sorguluyor. Onun kendi içinde saklı idealinin ancak bir kurgu olduğunu vurguluyor. Bunlar idealden reele taşınmış yapıtlar değil. Sanat yapıtının idealinin bizatihi sanat yapıtının içinde saklı olduğunu belirleyen çalışmalar. Böylelikle de Gülan, Kübizmden Pop Sanata kadar uzanan ama Kant estetiğini de içeren bir sanatsal düzlem oluşturuyor. Ben de bu cesur ve önemli yapıtlar bağlamında antikitenin daima gelecekle ilgili bir yanı bulunduğunu öne çıkarmak istiyorum”

Genco Gülan’ın sergisi 13 Temmuz günü akşamına kadar ziyarete açık olacak.

Adres: KHAS Sanat Galerisi, Kadir Has Üniversitesi, Cibali – Fatih/İstanbul

*****

Önceki

14 Nisan Cuma GÜNÜN SERGİLERİ

Sonraki

Galeri Bohem’de; 100’ler karma sergi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar