Genç Sanatçı Dicle Çiftçi’den “Makul Olmayan”

Genç Sanatçı Dicle Çiftçi’den

“MAKUL OLMAYAN”

Haber ve Fotoğraflar: Necati MUMAY

  • Dicle Çiftçi’nin ‘Makul olmayan’ başlıklı solo sergisi Teşvikiye’deki Galeri Miz’de kalabalık bir topluluğun katıldığı açılış kokteyli ile sanatseverlerin izlenimine sunuldu…
  • Sergi 12 Mart tarihine kadar izlenebilecek.

Galeri Miz, genç sanatçı Dicle Çiftçi’nin “Makul Olmayan” isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Serginin açılış kokteyli çok sayıda davetli sanatçı ve sanatseverin katılımıyla gerçekleşti…

Serginin sunumunda verilen bilgilerde sanatçının çalışmaları anlatılarak, “Erken yaştan itibaren gördüğümüz ve etkilendiğimiz, hayatımızın içinde yer edinen kalıplaştırılmış güzellik algısı, bizi biz yapan özelliklerden başka, bizi başkaları yapmaya çalışan pek çok bedensel değişiklik arayışına sokmuştur” denildi.

KADININ KUSURLARI…

Kadının karakterini oluşturan ve onu öteki kadınlardan ayıran en önemli özelliklerden birinin kendi kusurları olduğuna yer verilen sunumda daha sonra şu bilgilere yer verildi:

“Kadının kusursuz görünmesi gerekliliği ve buna göre şekillendirilmeyi günümüz dünyasında çok daha fazla kabullenmiş bulunmaktayız. İnsanın görüntüsüne dair karşılaşılabileceği “kusurlar” Dicle Çiftçi’nin portrelerinde karşımıza çıkar. Bu sebeple Ciftçi, eserlerinde kadının kusursuz olması gerektiği kuralını hiçe sayarak, toplum tarafından güzellik standartlarının dışında kalan, olduğu gibi ve karakteristik figürleri konu edinir. Bu figürlerde birçoğunun iç çekişmeleri ve psikolojik gerilimi ifadelerine yansır. Asıl amaç çirkinliği ön planda tutmak değil, güzelliği sorgulatmaktır”

Serginin 12 Mart tarihine kadar izlenebileceği bildirildi.

Adres: Galeri MİZ, Hüsrev Gerede Cad. Deniz Apt. No: 64 – Teşvikiye/İstanbul…

*****

Read Previous

DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ & SEVGİLİLER GÜNÜ

Read Next

21 Şubat 2019 Perşembe NDS’de KONSER

One Comment

  • Paylaşım için teşekkürler. Bende gittim bu galeriye oldukça başarılı eserler vardı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: