Çiğdem Öz “Ara Kesit” Heykel Sergisi

Çiğdem ÖZ “Ara Kesit” Heykel Sergisi

Haber : Necati MUMAY

Heykeltıraş Çiğdem ÖzAra-Kesit” isimli ilk kişisel sergisiyle 6 Haziran-26 Temmuz 2018 tarihleri arasında F Sanat Galeri’de izleyicilerle buluşuyor. Heykellerinde, doğada gözlemlenen iç ve dış arasında oluşan zıtlık kavramının yapısını, boşluk ve onu tanımlayan nesne ilişkisini ve uzamın niteliklerini sorgulayan sanatçı, ilk kişisel sergisinde geometriden ödünç aldığı ara-kesit kavramını sorguluyor.

Serginin Açılış Kokteyli 6 Haziran 2018 Çarşamba günü Saat: 16.00‘da F Sanat Galeri’de yapılacak.

Ara-kesit aynı uzamda yan yana gelen iki şekil arasında oluşan etkileşim yüzeyi olarak tanımlanır ve çalışmaların çıkış noktasını belirler. Heykellerin ara-kesitini ise boşluk tanımlar. Önce simetrik kesilen daha sonra ters çevrilen biçimler yeni bir simetri oluşturur. Boşluk bu çalışmaların asıl öğesidir. Asıl öğe geometrik şekillerin yardımıyla vurgulanmıştır.

Boşluğun varlığı diyalektik olarak tanımladığına dair fikirler, Batı’da Parmenides’e yapılan itirazlardan Doğu’da Lao Tse’ya kadar geniş bir coğrafyada kendisini göstermiştir. Bu fikirler ışığında söylenebilir ki, boşluk, ara kesitler aracılığıyla heykele nüfus eder ve böylece bir tamlık oluşur. Heykeltıraş bu bütünlüğü sağlayan bir aracı konumundadır. Aslında burada yapılmak istenen Aristotelesçi mantığın temel ilkelerinin maddi bir yansımasından ibarettir sadece. Evren parçalanır, ilişkileriyle (ara kesit, etkileşim) tanımlanır ve sonuçta yeniden bir araya getirilir (tamlık, heykel). Burada heykeltıraş bir mantıkçıdan farklı değildir.

Sergide yer alan heykeller ASAŞ’ın Sakarya’da bulunan Alüminyum Ekstrüzyon Üretim Tesisinde; profesyonel sanatçılara, öğrencilere ve akademisyenlere destek vermek amacıyla “Sanayi ve Sanatın Buluşması” mottosuyla kurulan ASAŞSANAT atölyesinde üretilmiştir. Sanatçı iki yıl boyunca alüminyumun tüm süreçlerini gözlemleme olanağı bulmuş ve ürettiği heykellerinde ilk kez bu malzemeyi deneyimlemiştir. Sanatçının fabrikadaki çalışmalarına ve oradaki sanatsal üretim sürecine odaklanan sergi, 6 Haziran-26 Temmuz 2018 tarihleri arasında F Sanat Galeri’de görülebilir.

F SANAT GALERİ

Valikonağı Caddesi, Akkavak Sokak, Polat Apt. No:38/2 Nişantaşı/İstanbul Tel: 0 (212) 296 83 32

Mail: fsanatgaleri@gmail.com

ÇİĞDEM ÖZ ÖZGEÇMİŞİ

1998-2000 Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim Öğretmenliği

2000-2004 Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Heykel Bölümü Lisans

2004-2005 Hogeschool InHolland, Taal en Schakelcursus, Amsterdam

2006-2009 Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Yüksek Lisans

2014-2018 İstanbul Üniversitesi Auzef Felsefe Bölümü

2015- Yeditepe Üniversitesi Plastik Sanatlar Bölümü Sanatta Yeterlik, Doktora

Sergiler

2017 Güncel Sanat Proje Yarışması Sergisi “Whatever You Look For, Search Inside Yourself” Cermodern, Ankara ; ArtAnkara 3. Çağdaş Sanat Fuarı

2016    “Hayatta Kal”, Yeditepe’de Zaman IV Sergisi ; ArtAnkara 2. Çağdaş sanat Fuarı

2008    “Genç Çıkış” Sergisi Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi

2004    Siemens Sanat, Stratejiler No.2 Mekan ve Form, İstanbul ; Karma Sergi, İzmir Sanat, İzmir

2003    13. İstanbul Sanat Fuarı, Art İstanbul, İstanbul ; Açılış sergisi, Akademi Sanat, Yalova ; M.S.Ü. 120. Yıl Sergisi, Devlet Konservatuarı, İstanbul

2002    M.S.Ü. Açılış Sergisi, Osman Hamdi Bey Sergi Salonu, İstanbul ; Hurdanın Dönüşümü Sergisi, Borusan Kültür, Beyoğlu, İstanbul ; Cihangir Park Sergisi, Cihangir Şenliği Kapsamı, İstanbul

Sempozyumlar

2004    Metal Heykel Sempozyumu, Alanya

*****

Önceki

5 Haziran 2018 Salı Günün Sergileri

Sonraki

6 Haziran Çarşamba Günün Konseri

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar