Bahar Koleksiyonu Karma Resim Sergisi

“Bahar Koleksiyonu” Karma Resim Sergisi

Haber ve Fotograflar : Necati Mumay

 

Haliç’in tarihi dokusundan ilham alınarak çağdaş bir anlayışla ve yeşil bina konseptiyle tasarlanan Mövenpick Hotel İstanbul Golden Horn, sanata ve sanatçıya destek olmaya devam ediyor.

“Bahar Koleksiyonu” Karma Resim Sergisi, Baharı kutlamaya çağıran bir seçkiyle Mövenpick Hotel İstanbul Golden Horn Golden Art Gallery by AYA’da sanatseverlerle buluştu.

AYA Gallery ; Teymur Ağalıoğlu, Haluk Evitan, Davit Ughrelidze, Alexander Uglov ve Anatoliy Zhuk gibi Sanat Dünyasının önde gelen 5 önemli ressamı ile “ Bahar Koleksiyonu” Karma Resim Sergisi 22 Nisan Cumartesi günü gerçekleşen açılış kokteyli ile sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Tabiat ve kadın konularına empresyonist, ekspresyonist, soyut figüratif ve kübik açılardan bakan 5 önemli ressamın katıldığı karma resim sergisi Mövenpick Hotel İstanbul Golden Horn’da 20 Mayıs’a kadar devam edecek.

Teymur Ağalıoğlu’nun imzası olan peyzaj konulu tablolarının ağırlıkta olduğu karma serginin açılışında sanatçının canlı performansla resmettiği Haliç manzarası sergi ile birlikte ay boyunca Mövenpick Hotel İstanbul Golden Horn’da izlenebilecek.

Mövenpick Hotel İstanbul Golden Horn Art Gallery by AYA’dan yapılan yazılı açıklama da;

“Doğada yalnızlık hissini öne çıkaran kompozisyonlarla yalın bir anlatıma ulaşan Teymur Ağalıoğlu,

Yapıtlarıyla genellikle insanın iç dünyasının sembolik ifadesine ağırlık veren Haluk Evitan,

Kendine özgü tekniği ve özgün renk paletiyle kimi zaman naife varan, sakin ve duru bir üsluba sahip Davit Ughrelidze,

Peyzaj unsurları ile birlikte başarıyla uyguladığı portreleri aynı tuvalde birleştiren ve ruh halinizi eserleriyle değiştirebilen Alexander Uglov,

Yetkin fırça kullanımı; güçlü desen ve doku bilgisiyle, formları bozmadan manipüle eden minimalist yaklaşımıyla Anatoliy ZHUK,

Mövenpick Hotel İstanbul Golden Horn’un büyüleyici atmosferinde baharı karşılamak için buluştular.

Teymur Ağalıoğlu hakkında

1953 Gürcistan doğumlu olan Teymur Ağalıoğlu, 1976 yılında Bakü Azim-Azimzade Devlet Ressamlık Okulu ve 1981 yılında Tiflis Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nden mezun oldu. 2006 yılından itibaren Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltıraşlar Derneği üyesi olan ve elliyi aşkın kişisel ve karma sergiye katılan sanatçının T.C. Kültür Bakanlığı, Denizli Belediyesi, Alanya Müzesi, Malezya, Fransa, İngiltere, ABD, Avustralya, İsviçre, Hollanda ve Almanya da özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır. Ağalıoğlu’nun eserlerinde, doğada yalnızlık hissini öne çıkaran kompozisyonlarla yalın bir anlatım ön plana çıkar.

Haluk Evitan hakkında

1952 yılında İzmit’te doğan sanatçı, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nde yüksek lisansını tamamlamıştır. Bugüne kadar açtığı 41 kişisel serginin yanı sıra birçok karma sergiye katılan Haluk Evitan, 2008 yılında RC Art Gallery ile Contemporary İstanbul’da yer almıştır.

Yapıtlarıyla genellikle insanın iç dünyasının sembolik ifadesine ağırlık veren sanatçının form ve kompozisyon anlayışı çarpıcı ve zengindir. Sulu boya resimlerinde figürün, ağırlıklı olarak pastel renklerde fragmental bir yapıya sahip portre ve insan başlarının hâkim olmasına karşın yağlıboya yapıtlarında soyut yaklaşımlar daha ağır basmaktadır. Devinim, çizgisel formlar ve aykırı tutkularla çarpıcı biçimler, sanatçının karakteri olan uyum yasalarını oluşturmaktadır.

Davit Ughrelidze hakkında

1959 yılında Gürcistan’da dünyaya gelen Davit Ughrelidze, resim yaşamına çocuk yaşlarda başladı. Henüz çocuk yaşlardayken, 1972 yılında Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenen uluslararası resim sergisinde Onur Ödülü almasının çizdiği yaşam yolu, bundan sonra hep sanatla iç içe geçti ve 1983 yılında Tiflis Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun oldu. Uzun yıllar kitap, illüstrasyon ve heykel çalışmalarının yanı sıra tiyatro dekor ressamı olarak görev yaptı. 1996 yılından itibaren Türkiye’de yaşamını sürdürerek 20’den fazla kişisel sergiye imza atan Ughrelidze’nin, Gürcistan, Rusya, İtalya, İspanya, Hollanda, Almanya, Fransa, Küba, İsrail, İngiltere ve Türkiye’deki birçok özel koleksiyonda eserleri yer almaktadır.

Genellikle yağlıboya çalışan Ughrelidze’nin işlerinde, kendine özgü tekniği ve özgün renk paletiyle güçlü bir desenin ön plana çıktığı, kimi zaman naife varan, sakin ve duru bir üslup göze çarpar.

Alexander Uglov hakkında

1970 yılında Rusya’da doğan Alexander Uglov, çocuk yaşlarında ailesiyle yerleştikleri Ukrayna’da yetişti. 1997 yılında Ukrayna – Kryvyi Rıh Devlet Üniversitesi Grafik Sanatları Fakültesi’nden dereceyle mezun olan sanatçı, realist, empresyonist, ekspresyonist ve abstract gibi çok geniş bir yelpazede  eser vermektedir. Tuvale aktardığı her tarzda, farklı materyal ve teknikler kullanarak yenilikçi denemeler üreten Alexander Uglov, dans, fantazi, masal, drama, müzik temalarında birbirini takip eden seri tablolara imza atar. Eserlerin akışı içerisinde izleyicinin kendisini resmin içinde hissetmesini sağlayan akıcı bir üsluba sahiptir. Bununla birlikte en çok ürettiği alan, peyzaj unsurları ile birlikte başarıyla uyguladığı portreleridir. Genellikle yağlı boya çalışıyor olsa da, zaman zaman pastel ve suluboya işlere de imza atan Uglov,  1995’ten itibaren Ukrayna’nın farklı şehirlerinde ve birçok yabancı ülkede pek çok kişisel ve karma sergide yer almıştır. 23 ülkenin resmi ve özel koleksiyonlarında eserleri bulunan Alexender Uglov, çalışmalarını uzun yıllardır yaşadığı Energodar kentinde sürdürmektedir.

Anatoliy Zhuk hakkında

1987 yılında Ukrayna’da doğan Anatoliy Zhuk, 2014’te Liv Art Akademi Seramik Bölümü’nü bitirdi.2015 yılında aynı okulda yüksek lisansını tamamlayan sanatçı 2010 yılından itibaren Ukrayna, Polonya ve Slovakya’da karma sergilere katıldı. Zhuk, 2015 ve 2015 yılında Art Ankara Sanat Fuarı’na katılarak ilk kişisel sergisini Ankara’da RC Art Gallery ile açtı. Özgün çalışmalarıyla Türk koleksiyonerlerin dikkatini çeken Zhuk’un tuvalinde, incelikli renk nüanslarıyla, dâhiyane ve zarif bir ışık etkisi adeta kendiliğinden belirir. Yetkin fırça kullanımı; güçlü desen ve doku bilgisiyle, formları bozmadan manipüle eden minimalist bir yaklaşımla öne çıkar. Nesneler bilindik nesnelerdir ancak olduklarından farklı görünürler. Nesne üzerinde zamanın değiştiren, bozan etkisi gibi, sanatçının yorumu da nesneyi bozar ama özünü değiştirmez. Zhuk’un yorumuyla; “doğru zamanın belirsizliği, insanı atıl kılar. Konuşmak için doğru anı beklersen, doğru an geçip gidecektir. Doğru zaman şimdi! Konuşmak lazım! Harekete geçmek lazım!”

AYA Gallery Hakkında:

Sanat camiamıza kazandırdığı Kuzeyli ressamlarla tanınan AYA Gallery, Mövenpick Hotel İstanbul Golden Horn ve Park Dedeman Levent bünyesinde organize ettiği iki ayrı galeri alanında düzenli sanat sergileri gerçekleştirmektedir. Portföyünde bulunan 30’a yakın sanatçının eserlerini, ‘Kaleydoskop By Aya’ markasıyla düzenlediği karma seçkilerle ve ayrıca solo sergilerle sunan AYA Gallery, modern hayatın vazgeçilmez yaşam merkezleri olan otellere sanat galerileri kurarak,  şehrin hızlı temposundan uzaklaşmadan güzelliklere yaklaşmanızı mümkün kılıyor. Daha önce plastik sanatları hayatına katmamış insanları resim sanatı ile tanıştırıyor, boş duvarları orijinallerle buluşturuyor.

Misyonu sadece toplumlar arasında sanat köprüsü inşa etmek değil, aynı zamanda sanat ve toplum arasındaki incelmiş bağları kuvvetlendirmek. Yarının büyüklerine düşlerini kaybetmemeleri için güç vermek de severek yaptıkları işlerden… denildi.

*****

Önceki

Pervez Yahyayev Dünde Kalan Zaman

Sonraki

23 Nisan Ulusal Eğemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar