“AĞLARIN ARDINDA 60 YIL” Sergisi

Foto Muhabiri Gümüşdere anısına sergi:

“AĞLARIN ARDINDA 60 YIL” Sergisi

Haber: Necati MUMAY

60 Yıl süreyle foto muhabirliği yapan rahmetli gazeteci İsmet Gümüşdere’nin fotoğrafları, ölümünün 15. yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi’nde sergilendi. Serginin açılışını TGC Başkanı Turgay Olcayto yaptı…

Sergide, Gümüşdere’nin kızı Ressam Serpil Gümüşdere Altop’un yağlı boya tabloları ve İsmet Gümüşdere’nin fotoğrafları yer alıyor. Serginin açılış kokteylinde İsmet Gümüşdere’nin fotoğraflarından çeşitli görüntüleri yağlı boya çalışmalarında kullanan Serpil Gümüşdere Altop, ailenin yakınları ve sanatseverler hazır bulundu.

Sergiyle ilgili olarak bizi bilgilendiren TGC Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Özdemir, “Büyük usta Ara Güler’i toprağa vermenin hüznünü yaşarken, bir başka fotoğraf ustası meslektaşımız İsmet Gümüşdere için ölümünün 15.yılında açılmakta olan bu sergide İsmet Gümüşdere’nin kızı Serpil Gümüşdere Altop’un yağlıboya tabloları ve İsmet Gümüşdere’nin fotoğrafları yer alıyor” dedi…

Serginin 9 Kasım tarihine kadar izlenime açık tutulacağı bildirildi.

Adres: Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Basın Müzesi, Divanyolu Caddesi No: 84 Çemberlitaş-Fatih/İstanbul…

İSMET GÜMÜŞDERE KİMDİR?

1925 yılında İstanbul’da doğdu. Gazeteciliğe 1945 yılında Cumhuriyet Gazetesi’nde foto muhabiri olarak başladı. Son Telgraf, Tercüman, İstanbul Ekspres ve Hürriyet Gazeteleri ile Öz Fenerbahçe Dergisi’nde çalıştı. İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’da “Objektif Asla Yalan Söylemez” ismi altında spor ve doğa fotoğraflarından oluşan sergiler açtı.

“Ağların Ardında” ismi ile bir kitap yayınladı. Son çalışması “Objektif Yalan Söylemez” 1999 yılında yayınlandı. 2003 yılında vefat eden ve yaşamı boyunca mesleğini doğa ve insan konularında fotoğraflar çekip sergi düzenleyerek sürdüren Gümüşdere, evli 3 çocuk ve 3 torun sahibiydi.

*****

About Necati Mumay

Siirt'te doğan Naceti Mumay; Siirt ESE mezunu. Gazeteciliğe 1963 yılında yerel medyada başladı., 1986’de ulusal medyaya geçiş yaparak Türk Haberler Ajansı (THA), Günaydın, Milliyet, Cumhuriyet, Sabah ve Akşam gazetelerinde çalıştı. İki oğlu ve bir torunu da gazeteci olan Mumay, halen İstanbul Sanat Magazin, İstanbul Flaş, Vatan, Son Söz gazetesi, Pervin Özen Art ve Magazin Duayeni haber sitesi gibi yayın organlarına kültür sanat haberleri yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.