Nazım Hikmet Anıldı

Nazım Hikmet Anıldı

Harika Ören Yazdı

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı, Nazım Hikmet’i ölümünün 57. Yıl dönümde canlı yayında anma programı gerçekleştirdi. Şair, Türkiye ve Dünya’nın farklı ülkelerinde anıldı.

2020 yılı Nâzım Hikmet Dostluk Ödülleri’’ bu yıl Hıfzı Topuz ve Kazan Tatar Devlet Genç İzleyiciler Tiyatrosu’nda sahiplerini bulacak.

Tasarım – Defne Kıran

Salgın nedeniyle katılımlı anma programı yapılamayacağı açıklanarak, 3 Haziran 1963’te hayata veda eden Nâzım Hikmet anısına düzenlenen program 20.30’da www.nazimhikmet.com sayfasından yayınlandı.

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı programı çerçevesinde hazırlanan programa Genco Erkal, Sunay Akın, Zülfü Livaneli, Rutkay Aziz, Şevval Sam, Nükhet Duru, Kardeş Türküler, Moğollar, Yeni Türkü, Edip Akbayram, Ataol Behramoğlu ve Sıla katıldılar. Söyleşiler yapıldı ve Nâzım Hikmet, şarkılar, şiirlerle anıldı.

Tasarım – Elif Dede

Türkiye yazarlar Sendikası, Türkiye Yazarlar Derneği ve Nazım Hikmet Vakfı, Nazım Hikmet’in ölümünün 57. Yıldönümü’ne ithafen ortak bir açıklama yayınladılar; “Bu yıl salgın koşulları nedeniyle kitlesel katılımlı anmalar yapılamayacak. Ama ne gam! Nâzım Hikmet zaten her gün her an hepimiz tarafından anılmıyor mu? Onu düşünmeden dilimizi, kültürümüzü, geleceğin mutlu insanı ve toplumunu düşünmek mümkün mü? Her gün, her an olduğu gibi bu 3 Haziran günü de Nâzım Hikmet’i geleceğin mutlu insanı ve toplumuna inancımızla anıyoruz.”

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından düzenlenen ‘’Yazıdan Görsele’’ isimli Tasarım Yarışması sonuçlandı. Şairin eserlerine öykünerek, Nâzım Hikmet Anısına; duygu, düşünce ve hayallerini günümüz gerçeğine taşıyan görsellerini bugüne taşıyan 180 tasarım arasından kademeli olarak 24 görsel seçildi ve aralarından 4 tanesi ödüle layık görüldü.

Tasarım – Carilla Karahan

Görsel bir anma oluşturmak hedefiyle düzenlenen “Yazıdan Görsele’’ isimli yarışmada 4 eser sahibi; Defne Kıran, Carilla Karahan, Fulya Ersöz ve Habip Yılmaz tasarımları, eşdeğer olarak ödülü paylaştılar.

Carilla Karahan, görselinin yapımın oluşum noktasını ‘’ Nazım Hikmet’in 57. Ölüm Yıldönümü Anısına düzenlenen ‘’Yazıdan Görsele’’ tasarım yarışmasında başarı ödülüne layık görülen çalışmasını” Çok etkilendiğim ‘’Bugün Pazar’’ isimli şiirini ele aldım. ‘’Beni ilk defa Güneş’e çıkardılar’’ sözünden ilham aldım. Güneş ışık kaynağı olarak aydınlanmayı temsil eder. İllistrasyonla, İnsanın Güneş’le çarpışması sonucu içindeki karanlığı yok ederek aydınlığa yol alışını temsil ettim’’ sözleriyle açıkladı.

Tasarım – Ayşa Betin

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı Edebiyat Söyleşileri kapsamında ”Nâzım Hikmet’i Tanımak ve Anlamak ” başlıklı söyleşiye konuk olan Genco Erkal’ın “Nâzım’la 40 Yıl” adlı sunumu, vakfın YouTube kanalında bir hafta boyunca yayınlanacak.

Ölümünün 57. Yılında Nazım Hikmet’i saygıyla anarken, tasarım yarışması ödül sahiplerini gönülden tebrik ediyorum. 4 Haziran 2020

*****

Önceki

Kendini Bilme Sanatı

Sonraki

Atelier Teymur Rzayev’in Sanat Gösterisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar