Yeşilçam’ın ‘tonton amcası’ Hulusi Kentmen

Yeşilçam’ın ‘tonton amcası’ Hulusi Kentmen

Haber : Kemal Gönüleri

  • Yeşilçam’ın efsane oyuncusu Hulusi Kentmen’in vefatının üzerinden 29 yıl geçti. Google’dan Hulusi Kentmen’li Doodle sürprizi geldi.
  • Peki Hulusi Kentmen neden doodle oldu. İşte 7’den 70’e Türk halkının gönüllerinin bir köşesinde hep var olan Google’a Doodle olan Hulusi Kentmen hakkında merak edilenler…

Yeşilçam’da babacan tavrı ile bilinen günümüzde de ilgiyle izlenen Hulusi Kentmen’in vefatının üzerinden 29 yıl geçti. Yeşilçam’ın efsane oyuncusu Hulusi Kentmen bugün Google’a Doodle oldu. Peki Hulusi Kentmen neden doodle oldu? Hulusi Kentmen sosyal medyanın en çok merak edilen isimlerinden oldu. Hulusi Kentmen nereli? Hulusi Kentmen ne zaman öldü? Hulusi Kentmen‘in oğlu, torunu aratılanlardan oldu..

Google, sanatçıları, bilim insanlarını ve diğer önemli kişileri doğum tarihinde veya vefat tarihinde Doodle yapmaktadır. Fakat usta sinema oyuncusu ve tiyatro sanatçısı Hulusi Kentmen‘in doğum tarihi Ocak ayında ve vefat tarihi ise Aralık ayındadır.

Haliyle Yeşilçam’ın ‘tonton amcasıHulusi Kentmen‘in 1 Kasım’da neden Doodle olduğu merak konusu oldu.

Sert görünümlü ama iyi yürekli ve genellikle de fabrikatör baba rolünde görürüz Hulusi Kentmen’i. Efsane oyuncunun hayatı da filmleri aratmıyor.

İşte 7’den 70’e Türk halkının gönüllerinin bir köşesinde hep var olan Google’a Doodle olan Hulusi Kentmen hakkında merak edilenler…

Zamanın Bulgaristan Krallığı’na bağlı Tırnova şehrinde 20 Ocak 1912’de doğan ve daha sonra ailesiyle Türkiye’ye göç eden Hulusi Kentmen, çocukluğunu İzmit Körfez’de geçirdi.

Deniz Astsubay Okulu’nda eğitim alan ve Deniz Kuvvetleri’nde denizaltıcı Astsubay olarak görev yapan Kentmen, bir müddet kara hizmetinde de bulundu ve askerlik görevini sürdürürken ilk kez vodvil türündeki “Hisse-i Şayia” oyunuyla sahneye çıktı.

Hulusi Kentmen, Ülkü Erakalın‘a verdiği bir röportajında deniz tutkusunu şöyle anlattı:

“Yavuz (Zırhlısı) yaralı, henüz tamir edilmemiş. Bütün ihtişamıyla İzmit’te yatardı. Biz o devirde ortaokula gidiyorduk. Aşağı yukarı sınıfın yarısı denizci olmaya heves ederdi. Deniz tutkusu öncelikle Körfez’de oturuşumuzdan geliyor. Ayrıca babamın bir sandalı vardı, onunla beraber balığa giderdim, ona yardım ederdim. Bahriyelilerin o afili kıyafetleri ve denizin yosun kokusu yok mu, o bambaşka bir şey.”

YÖNETMENLİĞİNİ FERDİ TAYFUR’UN YAPTIĞI FİLMLE İLK KEZ KAMERA KARŞISINA GEÇTİ

Refika Kentmen ile 1938’de dünya evine giren sanatçı, Volkan isminde bir oğul, daha sonra da iki torun sahibi oldu.

Emekliliğinin ardından kendisini sahnelere ve sinemaya veren Kentmen, halkevlerinde, Ses Tiyatrosu’nda ve Şehir Tiyatroları’nda sahneye çıktı.

Kentmen, ilk kez 1942‘de bir filmde kamera karşısına geçerken, seslendirme sanatçısı olarak da bilinen Ferdi Tayfur’un yönetmen koltuğunda yer aldığı ve İhsan İpekçi’nin senaryosunu yazdığı “Senede Bir Gün” filmiyle yükselişi yakaladı.

Daha sonra bu filmleri 1948’de “İstiklal Madalyası”, 1949’da “Şehitler Kalesi”, 1950’de “Estergon Kalesi” ve “Züfikar’ın Gölgesinde”, 1951’de “Barbaros Hayrettin Paşa” filmleri takip etti

“TİPİM KÖTÜ ADAMA MÜSAİT DEĞİL”

Hulusi Kentmen Tiyatro Topluluğu” ile turnelere çıkıp birçok yerde oyun sahneleyen sanatçı, 1942-1988 arasına 500’e yakın film sığdırdı.

Filmlerinde onun karakterine karakter katan babacan seslerin sahipleri ise seslendirme sanatçıları Kemal Ergüvenç ve Rıza Tüzün oldu.

Kentmen, komiser, esnaf, hakim ve fabrikatör rollerinin aranan yüzü olurken, kariyeri boyunca Adile Naşit, Münir Özkul, Kemal Sunal ve Tarık Akan gibi isimlerle birçok filmde kamera karşısına geçti.

İyi filmin iyi senaryo ile mümkün olacağını savunan Kentmen, neden “iyi” rollerde yer aldığını bir röportajında, “Hem komediye hem drama uyum sağlayabiliyorum, yalnız kötü adam oynayamıyorum. Çünkü tipim kötü adama müsait değil. Bir defa oynamaya kalktım, bir şeye benzemedi.” sözleriyle açıkladı.

Sunay AkınHulusi Kentmen‘le ilgili lise yıllarından hatırladığı bir anısından “Önce Çocuklar ve Kadınlar” kitabında şu şekilde bahsetti:

“Sert görünümlü ama iyi yürekli ve genellikle de fabrikatör baba rolünde görürüz onu. Hulusi Kentmen’den söz ediyoruz tabii ki!.. Bu arada, kendimize bir ‘torpil’ geçelim ve son sınıfı okuduğum Koşuyolu Kazım İşmen Lisesi’nden eve dönerken, Kadıköy otobüsünde Hulusi Kentmen’le sık sık karşılaşıp sinema sohbetlerine daldığımı da bir martı gibi periskopun üstüne konduralım.”

Efsane oyuncu Hulusi Kentmen‘in bilinmeyenlerini torunu Melek Kentmen yazdı. Melek Kentmen dedesi için “Her şeyin göze hitap edenini severdi. Küsmesi meşhurdu. Hayatta bildiği ve çok önemsediği tek şey çalışmaktı.” demişti.

Hulusi Kentmen, İstanbul Sanat Magazin‘in “Emeğe Saygı” Ödülü sahibidir.

Hulusi Kentmen Niçin 1 Kasım’da Doodle oldu?

Google tarafından tasarlanan Doodle’lar önemli isimleri, doğum günlerinde ya da ölüm yıl dönümlerinde anmak amacıyla hazırlar. Ocak ayında dünyaya gelen Hulusi Kentmen Aralık ayında hayatını kaybetmiştir. Bu nedenle neden 1 Kasım Salı günü usta oyuncunun Doodle olduğu merak konusu oldu. Bu konu hakkında henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

*****

Önceki

2 Kasım 2022 Çarşamba Tiyatro Rehberi

Sonraki

3 Kasım 2022 Perşembe Tiyatro Rehberi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Yazılar