UPSD Başkanı Bedri Baykam’dan Yarınlarımızı Sanatla Aydınlatacak Proje

UPSD Başkanı Bedri Baykam’dan

Yarınlarımızı Sanatla Aydınlatacak Proje

Haber : Kemal Gönüleri

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD) ülkemizdeki genç sanatçıların önünü aydınlatacak önemli bir projeyi bu hafta kamuoyuna sundu.

UPSD Başkanı Bedri Baykam’ın Cumhuriyet Gazetesi 08 Temmuz 2021 tarihli köşesindeki açıklamasıyla da kamuoyuna sunulan proje, ülkemizde sanatın aydınlatıcı gücünü yansıtmak adına büyük bir fırsat olarak değerlendiriliyor.

“Benim de bir rüyam var” diyerek UPSD adına sözlerine başlayan Baykam, “Hayırsever bir yurttaş veya kurum tarafından UPSD’ye hibe edilmiş 15 daireli bir bina düşünün… Bir kısmında ressamlar, plastik sanatçılar eser üretiyorlar; diğer dairelerde ise dansçılar, tiyatrocular, sinemacılar, fotoğrafçılar, heykeltraşlar çalışıyor, ortak kütüphanede beyin fırtınaları yapılıyor ve disiplinler arası diyalog ve temas sayesinde genç Türk çağdaş sanatının bu yaratıcı kozasından 21. yüzyılda dünya öncülüğünü taşıyacak isimler çıkıyor. Hedefimiz bu olmalı! Bundan daha yüce, daha aydınlatıcı, ülkemiz için daha prestijli ve ufuk açıcı bir proje düşünebiliyor musunuz? Bu ortamdan en çarpıcı sanatsal iş birlikleri, hikayeler, tesadüfler, partnerlikler, belki büyük sergiler, filmler doğacak… Yeter ki sizler bu heyecana ortak olun!” diyerek sözlerine devam etti.

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Türkiye Ulusal Komitesi Bedri Baykam

UPSD’nin açıklamasında, ülkemizde gelişmiş ve süreklilik sahibi bir pratik olan bağış sistemi ile binlerce hayırsever yurttaşın gayrimenkullerini çeşitli hayır veya eğitim kurumlarına, derneklere ve vakıflara hibe ettiği ve bu kampanya ile vatandaşlarımızın UPSD’ye hibe edecekleri taşınmazla ülkemizin değişik kentlerinde oluşturulacak sanat evlerini salt akar masraflar karşılığında 2 veya 3 senede bir belirlenecek genç üye sanatçılara dönüşümlü olarak tahsis edileceği belirtildi.

“Atatürk’ün kaybından ve 1950’lerden itibaren sürekli yok sayılan, yeni devlet müzesi açılmayan, geleceğe karamsarlıkla bakmaya mahkûm edilen, eğitimci olarak bile iş bulamaz hale düşürülen sanatçılarımızın artık kaderinin değişmesi lazım” diyen Baykam, “Bu ülke Mustafa Kemal tarafından büyük bir kültür devrimi üzerine kurulmuş olmasına rağmen, ne doğuda ne batıda sanat alanında görülmemiş bir ilgisizlik, Türkiye’yi yöneten tüm hükümetlerin üzerine çökmüş! UPSD olarak, pandemi yüzünden son 1,5 yılda yaşam şartları daha da kötüye giden sanatçılara destek amaçlı çeşitli yaratıcı projeleri Kültür Bakanlığı’na sunduk. Karşılığında red cevabı bile almadık. Gelin bu onur sizin olsun, ister ailenizin ister bankanızın ister yönettiğiniz belediyenin ister firmanızın hibe etmek istediği taşınmazı sanata verin ve yapılacak bağlayıcı bir anlaşma ile adınız sonsuza dek o binada yaşasın” şeklinde sözlerine devam etti.

Dünyanın en ruh açıcı perspektiflerinin en saf fikirlerle yola çıktığını belirten ve yarınların ancak çok ulvi hedefler taşıyan, ülkenin prestijine dev katkılar yapma şansı olan bu proje ile aydınlatabileceğine inanan UPSD, yorum ve desteklerin beklendiğini açıkladı.

Öte yandan , Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Türkiye Ulusal Komitesi Bedri Baykam Başkanlığında Denizhan Özer, Fazilet Kendirci, Ceylan Mutlu, Fehim Güler, Murat Havan ve Nebahat Karyağdı’dan oluşan Yönetim Kurulu ile faaliyetlerini sürdürmektedir.

*****

Read Previous

18. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali başlıyor

Read Next

12 Temmuz 2021 Pazartesi Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: