Timurtaş Onan’ın Fotograf Sergisi Galeri Ark’ta

Timurtaş Onan’ın Fotograf Sergisi Galeri Ark’ta

Haber : Kemal Gönüleri

Galeri ARK, Usta fotoğraf sanatçısı Timurtaş Onan‘ın “Terk edilmiş / Abandoned” Fotograf sergisine ev sahipliği yapıyor.

15 Nisan 2021 Perşembe günü açılışı yapılacak olan Timurtaş Onan‘ın “Terk edilmiş / Abandoned” Fotograf sergisi için Galeri Ark tarafından yazılı bir açıklama yapıldı.

Yazılı açıklamada ;

“Dönüp arkamıza baktığımızda, dünya farklı görünecektir.

Usta fotoğraf sanatçısı Timurtaş Onan, İstanbul’un önemli endüstriyel, tarihi ve kültürel değere sahip tersaneler bölgesini; dönüşümün mega etkileri öncesi suskun halini “Terk edilmiş / Abandoned” sergisinde çarpıcı bir dille anlatıyor.

Timurtaş Onan, bu yerlerde taptaze bir ilham bulmuş kendine. “Terk Edilmiş”, daha önceki çalışmalarının hem devamı hem de onlara bir veda niteliğinde… İstanbul’da mekanlar ve insanlar üzerine önceki çalışmalarıyla tanınan sanatçı “Terk Edilmiş”te, o eşsiz atmosferi çok az bilinen bir yeri keşfe çıkmış. Eskiden beri form ve ışığa önem veren bir fotoğrafçı olarak “Terk Edilmiş”te Onan, bu hassasiyetini ön plana çıkarmış. Daima kendine özgü yerlerin ruhunu yakalama yeteneği olan fotoğrafçı bu kez “Terk Edilmiş” ile tersanelerin mirasının belirsizliği ve yaşamışlık izlerinin eşliğinde keşfe çıkmış.

Timurtaş Onan

Derlemedeki anlatımlar çağrışımlarıyla bizi bu yer hakkında meraklandırırken, görüntüler form, çizgiler ve ışık haline bürünmüş bir meditasyondan daha fazlasını sunuyor. Fotoğraflar bizi gölgenin biçimle, ışığın yüzey ve açılarla olan etkileşimi üzerinde düşündürüyor. Tüm bunlar, görüntülere gerçekliği bilinen yerlere ve eşyalara dayanmayan türde kompozisyonlar ve soyutluk kazandırıyor. Bu fotoğraflar, sanatçının sevdiği heykel ve soyut resim gibi diğer sanat formlarının yakın akrabaları.

Sanatçı, bu yerlerde bakış açısını ve anlatım ustalığını sergiliyor. Bu ıssızlık da bir güzellik var, bu duyulmamış ıssız yerler formlar ve dokular insanı çeldiren bir şeyler barındırıyor. Fotoğraflar, izleyiciyi düşünmeye ve büyülenmeye, huşu ve merak içine çekerek hayal gücü ve fantazilerini uyarmaya ve böylece içsel dünyalarına ayna tutmaya davet ediyor.

Haliç’in göz bebeği tersaneler bölgesinin; dönüşüm arifesinde, sahip olduğu kimliğin ve tarihsel mirasının korunacağı ümidiyle, sesiz vedasına eşlik etmek isteyenleri 15 Nisan – 11 Mayıs tarihleri arası Galeri ARK’taki sergimize bekliyoruz.” denildi.

Timurtaş Onan‘ın “Terk edilmiş / Abandoned” Fotograf sergisi, 11 Mayıs‘a kadar Sanatseverler tarafından Galeri Ark‘da ziyaret edilebilecek.

Galeri Ark

Adres : Cemil Topuzlu Caddesi Kaya Apt. No: 49 Göztepe

*****

Read Previous

15 Nisan 2021 Perşembe Günün Sergileri

Read Next

Bodrum Dibeklihan’da Sanat Günleri Başlıyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: