NDS Piyano Yarışması Ödül Töreni Yapıldı

NDS Piyano Yarışması Ödül Töreni Yapıldı

Haber : Kemal Gönüleri

 • 5.İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması Ödülleri sahiplerini buldu.
 • Gösterdiği üstün başarıyla piyanist Seonghyeon Leem birinciliğe layık görüldü.

Notre Dame de Sion Fransız Lisesi tarafından düzenlenen 5. İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması 12 – 18 Kasım 2022 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Yarışmaya 31 farklı ülkeden toplamda 116 aday başvurdu. Jürinin yaptığı ön eleme sonucunda 40 aday bu yılki yarışmaya katılmaya hak kazandı. 12 Kasım’da başlayan yarışmanın ilk üç turu Notre Dame de Sion Konser Salonu‘nda gerçekleşirken, final turunu ise CRR konser salonu’nda düzenlendi. Finale kalan 3 piyanist, yarışma için hazırladıkları konçertoları, Şef Orçun Orçunsel yönetimindeki Orchestra’Sion eşliğinde icra ettiler.

Yarışmada Birincilik, İkincilik ve Üçüncülük olmak üzere 3 ana ödülün yanı sıra Notre-Dame de Sion Fransız Lisesi öğrencilerinin oluşturduğu jüri tarafından verilen NDS Gençlik Müzik Ödülü ve Ali Darmar Ödülü de bulunmaktadır.

Yarışmanın bu 5 daimi ödülüne ek olarak, bu yıl 2 yeni ödül daha eklendi: bunlar Fransa Başkonsolosu Olivier Gauvin ve Cemal Reşit Rey Ödülleri.

 • Birincilik Ödülü: Seonghyeon Leem (Güney Kore)
 • İkincilik Ödülü: Seika Ishida (Japonya)
 • Üçüncülük Ödülünü: Nikolay Biryukov (Rusya)

NDS Gençlik Müzik Ödülü’nü Stanislav Korchagin (Rusya) kazandı

11 Notre-Dame de Sion öğrencisinin oluşturduğu jüri, aynı zamanda yarışmanın danışmanı olan piyanist Franck Ciup ve müzik öğretmenleri Ela Alpman’ın yönlendirmeleriyle bir hafta boyunca, yarışmacıları değerlendirmek üzere çalıştılar. Bu seneki ödülü Stanislav Korchagin kazandı.

Ali Darmar Ödülü, Stanislav Korchagin (Rusya)’in

2017’den beri ünlü Türk piyanist ve besteci Ali Darmar her yarışma için özgün bir eser besteliyor, bu beste 3. turda tüm yarışmacılar tarafından icra ediliyor ve bu bölümün kazananı Ali Darmar Ödülü‘nün sahibi oluyor. Bu seneki ödülü Stanislav Korchagin kazandı.

Fransa Başkonsolosu Olivier Gauvin Ödülü, Seonghyeon Leem (Güney Kore)’in oldu

Aynı zamanda kendisi de piyanist olan Fransa Başkonsolosu, yarı finalde adayları dinlemek üzere jüriye katıldı. Ödülü kazanan isim Seonghyeon Leem oldu.

Cemal Reşit Rey Ödülü’nü Seonghyeon Leem (Güney Kore) aldı

5. İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması’na bu yıl eklenen bir diğer ödül ise Cemal Reşit Rey Ödülü’dür. CRR Genel Sanat Yönetmeni Murat Cem Orhan jüriye katılarak Cemal Reşit Rey Ödülü’nü kazanan ismi belirledi. Kazanan Seonghyeon Leem oldu.

Birinci olan Leem’e Ciner Holding’den anlamlı bir hediye:

Ciner Yayın Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kenan Tekdağ yarışmanın birincisi Seonghyeon Leem‘e, Berkan Baycan’a ait bir eseri hediye etti.

5. İstanbul-Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması Jüri Üyeleri

 • Jean-Yves Clément (Juri Başkanı)
 • Pierre Réach
 • Gülsin Onay
 • Antonio di Cristofano
 • Eliane Reyes
 • Olivier Moulin
 • Toros Can

5. İstanbul Orchestra’Sion Uluslararası Piyano Yarışması’nı kazananların biyografisi :

Seonghyeon Leem

Güney Koreli piyanist Seonghyeon Leem, Avrupa’daki ilk çıkışını Mozarthaus Konzertsaal Viyana’da yaptı. Gian Battista Viotti Uluslararası Müzik Yarışması ve Moskova Uluslararası Açık Piyano Yarışması’ndan ödüller aldı.

Hem solo hem de oda müziği icra eden Leem; Almanya, Avusturya, Macaristan, Belçika, İspanya, Polonya ve Güney Kore’de sahne aldı. Hâlen Salzburg ve Leipzig’de eğitim almakla birlikte Musica Mundi Festivali’nde de genç öğretim üyesi olarak görev almaktadır.

Seika Ishida

Lisans ve yüksek lisans eğitimini Viyana Müzik ve Gösteri Sanatları Üniversitesi’nde tamamlamış olup, burada yüksek lisans öğrencisi olarak Prof. Anna Malikova ile eğitimine devam etmektedir. Bu sonbaharda Singapur Senfoni Orkestrası ile ilk çıkışını yapacaktır.

Nikolay Biryukov

Nikolay Biryukov, 2008 yılında Moskova’da doğdu. Beş yaşından beri piyano çalmaktadır. Şu anda Moskova Merkez Müzik Okulu Sahne Sanatları Akademisi öğrencisidir. Vassily Ermakov’dan piyano eğitimi almaktadır. Nikolay, Moskova’daki Nutcracker TV Yarışması ve Grand Piano Yarışması gibi birçok uluslararası müzik yarışmasında ödül aldı. Senfonik orkestralar ile Haydn, Beethoven, Grieg, Schumann ve Prokofiev’in piyano konçertolarını icra ederek Rusya turu yapmıştır.

Stanislav Korchagin

Stanislav Korchagin 1993’te doğdu. Konser faaliyetlerine 13 yaşında başladı ve 2011’den beri Tatiana Zelikma’nın rehberliğinde çalışıyor. Korchagin, Prokofiev Uluslararası Piyano Yarışması, Vera Lotar-Shevchenko anısına yapılan VII. Uluslararası Piyano Yarışması gibi çok sayıda piyano yarışmasında ödül kazanmıştır.

2016 yılında Stanislav, Mariinsky Tiyatro Orkestrası ile St. Petersburg’da Modern Piyanizmin Yüzleri Festivali’ne katıldı. 2020 yılında Almanya’da (Düsseldorf, Kremfeld, Landenberg) Kawai konser serisinde sahne aldımıştır.

*****

Önceki

23 Kasım 2022 Çarşamba Tiyatro Rehberi

Sonraki

24 Kasım 2022 Perşembe Günün Sergisi

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Popüler Yazılar