Mehmet Özçay “Ağaçlar Poz Verdiğinde”

Mehmet Özçay “Ağaçlar Poz Verdiğinde”

Haber : Kemal Gönüleri

  • Mehmet Özçay Ağaç Portreleri Fotoğraf Sergisi 1 Ekim Cuma günü Saat: 19.00’da açılıyor
  • Sergi, 15 Kasım’a kadar Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde açık olacak.

Mehmet Özçay Ağaç Portreleri Fotoğraf Sergisi 1 Ekim Cuma günü Saat: 19.00’da Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi‘nde Sanatseverlerin beğenisine sunulucak.

Küratörlüğünü Ömer Faruk Şerifoğlu‘nun yaptığı sergi Sergi haftanın her güne 09.00-21.00 saatleri arası ziyarete açık olarak 15 Kasım‘a kadar sürecek.

Organizatör Mehmet Lütfi Şen Mehmet Özçay‘ın Sergisi hakkındayaptığı yazılı açıklamasında ;

“Fotoğrafın taşınabilir makinelerin ortaya çıktığı 18. Yüzyıldan itibaren hayatımızdaki yerini sürekli artırdığı malumumuz. Çağımızda fotoğrafın hayati olduğu günlerden, hayatın fotoğraf olduğu günlere geldik. Elbette fotoğraf hayatımızdaki hacmini artırdığı haliyle çok önemli bir belge, bir bilgi, vizörden görünenin temsilcisi ve bir “mühürlenmiş zaman”.

Bu fotoğrafın bir yüzü özellikle sevgili Ara Güler üstadımızın bizimki de “yarım sanat” dediği yer. Fakat fotoğrafın bir varlığın temsilcisi olmanın ötesine geçtiği yerde diğer “yarım”ın eklendiği fotoğraf sanatı var. Burada fotoğraf zamanı, vizörden görüneni ve dönemi, temsil etmeye devam ederken, bizzat kendisi de bir varlığa dönüşüyor. Sanat eseri olarak fotoğraf zihnen algılayabilenin ötesine taşıyor izleyenlerini.

Sizlere takdim ettiğimiz “Ağaç Portreleri” dünyada hat sanatının üstatlarından Hattat Mehmet Özçay’ın yakın dostları dışında bilinmeyen fotoğraf çalışmalarından oluşuyor. İnsanlığın teknolojik gelişmeleri kullanarak vahşiliğini artırdığı, insanlıktan çıktığı zamanda yaşıyoruz. Sergideki eserler tabiatı esir alarak bütün dengeleri bozan ve birçok canlı türünü yok eden bu vahşilik karşısında bir insanlık manifestosu oluşturuyor.

Sanatçı hayatı boyunca doğa ile yaşadığı meşkin ağaç portreleriyle kurduğu aşkın tadını çalıyor zihinlerimize. Her bir eserde Özçay’ın karelerinde yeniden hayat bulan bir ağaç ile tanışıyoruz. Özçay ağaçları muhataplarında temsilin ötesinde bizatihi bir varlığa dönüşüyorlar ve sanat dünyamızdaki yerlerini alıyorlar.

Bir sanat disiplininde büyük eserler vermiş bir sanatçının, tutku olarak başladığı başka bir sanat disiplindeki başyapıtlarına tanıklık ettiğimiz Ağaç Portreleri sergisi, Ömer Faruk Şerifoğlu’nun küratörlüğü ve titizlikle yönettiği bir süreçle gerçekleşti. Şerifoğlu’nun sanatçıyla konuşarak hazırladığı konuya ilişkin makalenin yanısıra Fotoğraf üstadı İzzet Keribar ve kataloğun görsel tasarımını da üstlenen fotoğraf sanatçısı dostumuz Abdüsselam Ferşatoğlu’nun yetkin metinleri kataloğa değer kattı.” diyor.

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi

Adres : Semiha Şakir Caddesi No: 38 Zeytinburnu

*****

Read Previous

TRT 2’de Ekim Ayında Sinema Şöleni

Read Next

1 Ekim 2021 Cuma Günün Sergiler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: