“Hayaletler” & Altın Portakal

“Hayaletler” & Altın Portakal

Harika Ören Yazdı

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali bu yıl pandeminin gölgesinde yapıldı. Azra Deniz Okyay‘ın yönettiği “Hayaletler” filmi 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, En İyi Film Ödülü’ne layık görüldü.

Küçük Kara Balıklar (2013) ve Sulukule Mon Amour (2016) kısa filmleriyle tanınan Azra Deniz Okyay‘ın ilk uzun metraj filmi Hayaletler zaten Dünya Prömiyeri’ni 77.Venedik Film Festivali’nde yaptı. Festivalin ‘Eleştirmenlerin Haftası’ bölümünde gösterilen film, Büyük Ödül’e (Grand Prize) değer görüldü. Okyay daha önce Selanik Film Festivali’nde, Cross-Roads Co-Production’da Jüri Özel Ödülü ve Senaryo Ödülü olmak üzere iki ödül kazanmıştı. Altın Portakal’da Perşembe’nin gelişi, Çarşamba’dan bellidir misali ödülü alması sürpriz olmadı. Hakkıyla aldı.

Antalya Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla düzenlenen 57’nci Altın Portakal Festivali kapanış ve ödül töreni, Covid-19 tedbirleri kapsamında Cam Piramit yanına kurulan “Yıldızların Altında 1” açık alanında yapıldı.

Gecenin sunuculuğunu Şevval Sam ve Yekta Kopan mükemmel bir şekilde yaptılar. Günlerdir, Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde Covid-19 tanısıyla yoğun bakımda tedavi gören Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek‘in geçen yılki törende yaptığı konuşmadan izletilen bir bölüm, davetlileri duygulandırdı.

Festivalde En İyi Film Ödülü, yönetmenliğini yapan Azra Deniz Okyay ve filmin yapımcısı Dilek AydınHayaletler” filmiyle bir ödül daha almanın gururunu yaşadılar. Farklı bir uzun metrajlı filme imza atan Azra Deniz Okyay, kendisinin bu farklılıklar ve renkler içinde büyüdüğünü, çevresindeki insanları filmine yansıttığını belirtirken; sektörde çok zorlanarak bugünlere geldiğini, kadın hikayelerini topluma gösterebildiği için çok mutlu olduğunu dile getirdi.

Dilek Aydın da filmle fark oluşturduklarını, ödülü tüm kadınlar adına kabul ettiğini belirtti.

Hayaletler filminin konusu Türkiye genelinde büyük bir elektrik kesintisinin yaşandığı tek bir günde geçiyor. Elektrik kesintisinin yaşandığı gün, hip hop dansçısı olmak isteyen Didem, belediyede temizlik görevlisi olarak çalışan İffet, kentsel dönüşümün fırsatçısı Raşit ve mahallenin çocuklarına gönüllü film dersleri veren Ela’nın yolu kesiyor ve olanlar oluyor.

Film, kentsel dönüşüm ve yeni yapılandırılan İstanbul’un ekseninde bir araya gelen bu dört karakterin kesişen hikâyeleri üzerinden günümüz Türkiye’sine dair distopik bir portre çiziyor. Filmde; Nalan Kuruçim, Beril Kayar, Emrah Özdemir ve Dilayda Güneş rolleriyle göz dolduruyorlar.

Bu yıl festivalin En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü 5 kadın oyuncu birlikte göğüslediler. “Çatlak” filminde rol alan Tuğçe Yolcu, Süreyya Kilimci, Elif Ürse, Gülçin Kültür Şahin ve Canan Atalay ödülü paylaştılar.

Festivalin En İyi Erkek Oyuncu ödülü ise “Gelincik” filmindeki rolüyle Ahmet Mümtaz Taylan‘a verildi. Taylan, “Aldığım ödülün, ne kadar değerli olduğunu bilecek yaştayım.” diyerek duygularını açıklarken; Sinema, televizyon, müzik, tiyatro emekçilerinin büyük sıkıntılar yaşadığını ifade ederek Taylan, kültür ve sanata daha fazla bütçe ayrılması gerektiğinin altını çizdi.

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu “Çatlak” filmiyle Fikret Reyhan’la Nizam Reyhan‘a verildi. Behlül Dal En İyi İlk Film Ödülü’nün sahibiyse “Kumbara” ile Ferit Karol oldu. Festivalin En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’nü iki oyuncu paylaştı. “Hayaletler” filmindeki rolüyle Nalan Kuruçim, ve “İnsanlar İkiye Ayrılır” filmiyle Nezaket Erden ödülün sahibi oldular. En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü “Hayaletler” filminin karakteri Emrah Özdemir’e gitti.

Festival jürisi, senarist ve yönetmen Emin Alper, Romanyalı yapımcı Ada Solomon, Les Arcs Avrupa Film Festivali ve Tribeca Film Festivali’nin Sanat Yönetmeni Frederic Boyer, İranlı oyuncu, yönetmen Niki Karimi ile Brezilyalı video sanatçısı, yönetmen ve senarist Sandra Kogut‘tan oluştu.

57. Altın Portakal’ın afiş yüzü, 2 kez Altın Portakal En İyi Oyuncu Ödülü’nü alan değerli yıldızımız, bir zamanların başarılı Şişli Belediye Başkanı Fatma Girik’di. 1965 yılındaki 2’nci Altın Portakal Film Festivali’nde ‘’Keşanlı Ali Destanı’’ ve 1967’de 4’üncü Altın Portakal Film Festivali’nde ‘’Sürtüğün Kızı’’ filmleriyle ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünün sahibi olan Fatma Girik‘e, 1998 yılındaki 35’inci Altın Portakal Film Festivali’nde ‘Yaşam Boyu Onur Ödülü’ takdim edilmişti.

Gençlerimizin çeşitli sanat dallarındaki başarılarıyla gururlanmaktayız. 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde emeği geçen herkese buradan minnetlerimi sunarken, değerli Belediye Başkanımız Muhittin Böcek’e acil şifalar diliyorum.14 Ekim 2020

*****

Önceki

16 Ekim 2020 Cuma Günün Sergileri

Sonraki

“Kadın; Söyleyeceklerimiz Var”

Yorum yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Popüler Yazılar