‘’Zamansız İstanbul / Timeless’’ Sergisi Açıldı

‘’Zamansız İstanbul/Timeless’’ Sergisi Açıldı

Haber ve Fotograflar : Harika Ören

Muhteşem bir proje olan ‘’Zamansız İstanbul/Timeless’’ Sergisi Eminönü Yeni Cami Hünkar Kasrı Sergi salonu’nda sanatseverlerle buluştu.

Tüm zamanların şehri İstanbul, zamansız bir şehirdir. SO Art Project‘in hazırladığı muhteşem ZAMANSIZ “İstanbul” Sanat ve Farkındalık Projesi, 14 Mart 2019 günü Eminönü Yeni Cami Hünkar Kasrı Sergi salonunda İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay tarafından açıldı.

Fizikçi, ressam Sema Tecen ile yönetmen Orhan Cesur’un hazırladığı ‘’Zamansız İstanbul/Timeless’’ sergisinde çeşitli disiplinlerden elli değerli sanatçının proje için hazırladıkları özgün eserler yer aldı. İTO Meclis Üyeleri, sanatçılar, basın mensupları ve İstanbullu sanatseverlerin açılışında hazır bulunduğu sergi, katılımcılarının sanatıyla İstanbul şehrinin zamanların üstünde, zaman olgusunun kaybolduğu bir rüya şehri olduğunun önemi birbirinden güzel eserlerle görselleştiriliyor..

‘’Zamansız İstanbul/Timeless’’ sergisi açılış konuşmasında İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay ‘’Sanata önem veriyoruz. İTO olarak sanatla gelişimin ve sanatın ekonomiye olan katkısının farkındayız. Olumlu toplumsal birleştirici etkisine inanarak, Yeni Camii Hünkar Kasrı Sergi Salonu’nu sanata açtık. ‘’ diyerek memnuniyetini dile getirdi. Proje yapımcılarıyla sanatçıları tebrik ederek, eserler hakkında tek tek bilgi aldı.

‘’Zamansız İstanbul Projesi’’ ana fikrini, taşında, toprağında, suyunda geçmişten günümüze değişik kültürlerin izlerini taşıyan rüya şehir İstanbul’un zamansızlık kavramı oluşturuyor.

Sergi kapsamında çok önemli bir yer tutan Art New Reality Art’’ projesi; SO ART Project kurucuları Sema Tecen ve Orhan Cesur için sanatta yeni bir devinim oluşturma çabalarını gerçekleştirdikleri muhteşem bir sanat projesi. Hayal gücünün teknolojiyle harmanlanarak, sanat eserlerine olan farkındalığın geniş kitlelere taşınması açısından büyük önem taşıyor.

Sergide elli sanatçının çeşitli disiplinlerde üretilmiş 100’den fazla eseri yer alıyor. Sergi süresince çeşitli gün ve saatlerde “Kültürel Miras Farkındalığı” söyleşileri yapılmaya başlandı.

Zamansız “İstanbul” adlı karma sergi Fizikçi – Ressam Sema Tecen ve Yönetmen Orhan Cesur’un kurdukları bağımsız bir sanat grubu olan SO ART Project tarafından 14 – 30 Mart 2019 tarihleri arasında her gün Yeni Camii Hünkar Kasrı Sergi Salonu’nda ücretsiz olarak sergi ziyaret edilebilir; söyleşilere katılınabilir.

*****

Read Previous

ATATÜRK’ÜN ADANA’YA GELİŞİ

Read Next

18 Mart 2019 Pazartesi Günün Sergileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: