Zafer Dilekci “Zaman ve Mekan’’ Sergisi

Zafer Dilekci “Zaman ve Mekan’’ Sergisi

Haber : Harika Ören

Eskişehir, Tepebaşı Belediyesi Atila Özer Karikatürlü Ev 13 Kasım-18 Kasım 2022 tarihleri arasında Zafer Dilekçi’nin ‘’Zaman ve Mekan’’ isimli sergisine ev sahipliği yaptı.

Zafer Dilekçi, 78 eserini görücüye çıkararak sanatseverlerle buluştu.

Dilekçi  işlerini anlatırken “Resimlerimde mekanı başrolde kullanmak en birinci önceliğimdir. Mekan ile figür arasındaki ilişki ve etkileşim zaman kavramının da aynı potada erimesiyle resmimin boyut kazanmasına neden olmaktadır. Kullandığım renklerin netliğinin, kontürlerin kesin hatlar şeklinde birbirlerini tamamlaması ve zaman içinde etkileşimde bulunduğumuz bir çok unsurun var olmasının bütünlük sağlayarak resmime hak ettiği anlamı kazandırdığını düşünüyorum.” dedi.

Kimi zaman bir peyzaj aracılığı, kimi zaman bir iç mekan, kimi zamanda gerçeküstü kurgularla hissettiği ve dışa vurmak istediği bütünlüğü tuvale yansıtan sanatçı zaman-duygu-düşünce ve kaygılarını aynı eksende buluşturuyor, kompozisyonlar oluşturuyor.

Eserleri izlerken yaşamın içe çeken girdabını, kısırdöngüsünü-zamana meydan okuyan bu taş evin içinde-zaman, mekan ikileminde değişmeyen tek gerçeğin hayatın kısırdöngüsü olduğunu anlamamak, etkilenmemek mümkün değil.

Eskişehir Sanat Derneği üyeleri, Eğitim Sendikalarına bağlı öğretmenler, müzisyenler, karikatüristler, sanatçılar ve üniversite öğrencilerinin katılımıyla açılan Zafer Dilekci’nin “Zaman ve Mekan” Sergisi ilgiyle izlendi.

*****

Read Previous

18 Kasım2022 Cuma Tiyatro Rehberi

Read Next

19 Kasım2022 Cumartesi Tiyatro Rehberi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: