Virginia Wolf der ki; “Kadın eğitim almalıdır.’’

Virginia Wolf der ki;

“Kadın eğitim almalıdır.’’

Harika Ören Yazdı

Feminist literatürde başrol oynayan, konunun çıkış noktası kabul edilen ‘’Kendine Ait Bir Oda’’ kitabıyla Edebiyat Tarihi’nin gelmiş geçmiş önemli kadın yazarlarından biridir ,Virginia Wolf… O’nun döneminde kadınlar MAL kabul edilirler. Özgür değildirler. Kıstırılmış, bastırılmış yaşamında özgür ruh taşıyan bir kadının yapabileceği en güzel şeyi yapar. Kendisinden sonra da kalacak etkili bir iz bırakmak ister. Yaratıcılığını ortaya koyar. Yaşadığı döneme şahitlik eden güçlü bir eser yazar.

“Kadın eğitim almalıdır.’’ Diye başlar. Toplumsal sorunların içinden sıyrılmasının yolu bilgili olmasıdır. Oysaki o dönem kadınları ezeli ezikliklerini yaşamaktadırlar. Jane Austen ve Charlotte Brontë‘den, kadınların niçin bir Savaş ve Barış yazamadıklarına; Shakespeare’in hayali kız kardeşinden bugün de tartışılmaya devam eden kadının yoksulluğu ve namusu başlıklarına, hatta yaratıcılığın doğasına kadar uzanan geniş bir yelpazede kalemini özgürce oynatan Woolf, kadınlara edebiyat alanında bir çıkış yolu gösterir.

Kadın hareketinin elden düşürmediği önemli kitaplardan biri olan Kendine Ait Bir Oda, Virginia Woolf‘un kolay ve çabuk okunan kitabıdır. Elle tutulan, gözle görülen, yaşamın içinden gerçek bir konuya parmak basar. “Kadın ve edebiyat”.

Devamlı sorulan bir soru var. Erkeklerin kadınlara tekrarladıkları ezici üstünlüklerini belirtmek için sordukları…”Bizler kadar düşünme yeteneğiniz olduğunu ileri sürüyorsunuz. Madem öyle, neden Shakespeare gibi bir deha çıkaramadınız?” İşte Virginia Woolf bu “yakıcı” soruya, tarihsel ilişkilerin kökenine inip kütüphane raflarında şöyle bir gezindikten ve de kısa bir kadın edebiyatı tarihçesi çıkardıktan sonra esaslı bir yanıt getiriyor.

Ve şöyle sesleniyor kadınlara: “Para kazanın, kendinize ait ayrı bir oda ve boş zaman yaratın. Ve yazın, erkekler ne der diye düşünmeden yazın! Bütün bu yüzyıllar boyunca kadınlar, erkeği olduğundan iki kat büyük gösteren bir ayna görevi gördüler, büyülü bir aynaydı bu ve müthiş bir yansıtma gücü vardı. Böyle bir güç olmasaydı dünya hâlâ bataklık ve balta girmemiş ormanlardan ibaret olurdu. Savaşlarda zafer kazanıldığı duyulmazdı… Çar ve Kayzer ne taç giyerler, ne de tahttan inerlerdi. Uygar toplumlarda hangi işe yararlarsa yarasınlar, bütün şiddet ya da kahramanlık eylemlerinde aynalar gereklidir. İşte bu yüzden Napoléon da Mussolini de kadınların erkeklerden aşağı olduğunda bu kadar ısrarcıdırlar, eğer onlar aşağıda olmasalardı kendileri büyüyemezlerdi.”

Virginia Woolf kadınlara: “Para kazanın, kendinize ait ayrı bir oda ve boş zaman yaratın. Ve yazın, erkekler ne der diye düşünmeden yazın’’ diye seslenir. Kadın özgürlüğü için en temel çözüm noktasının ekonomik özgürlükten geçtiğini vurgular.

Kadınların erkeklerle aynı haklara sahip olmasını istemek FEMİNİST düşünce midir? Hele ki kadın doğurganlık gibi muhteşem bir yetenekle taçlandırılmışken…

Bugün eğitimli kadınlar yazıyorlar. Yazdıklarıyla ekonomik özgürlük sağlıyorlar. Kadın erkek eşit sayılabilecek şartlarda çalışıyor ve yan yana yaşamlarını sürdürüyorlar.

*****

0 Reviews

Write a Review

Read Previous

9 Mart 2019 Cumartesi Günün Sergileri

Read Next

Kadın ve Sanat Festivali İstanbul Etkinlikleri Başladı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: